Haber Detayı
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 19:55
 
Kilim, Gaziantep’e yatırım hazırlığında
Kilim Mobilya’dan Beş ayaklı Büyüme hedefi…
Ekonomi Haberi
Kilim, Gaziantep’e yatırım hazırlığında

Satışlarında ihracatın payını yükselterek, ülkeye döviz girişlerini artırmaya odaklanan Kilim Mobilya, büyüme hedefine beş yoldan yürüyor. Gaziantep ve Kilis’ te yatırım yapmak için ülkedeki gelişmeleri takip ettikleri belirtildi.

Markalı mobilya sektörünün öncülerinden olan Kilim Mobilya, kurumsal satışlar ve basilleşmeyle artırdığı satışlarında ihracatın payını hızla yükseltiyor. Kilim mobilya ihracatın yanında , yenilikçi ürünler, kurumsal satışlar, bayileşme ve küresel devlerle işbirliğini odağına alan “Beş Ayaklı Büyüme Modeli” yle ilerliyor.

Kilim Mobilya’nın üretim ve ArGe merkezine düzenlenen gezide gazetecilere, üretim, pazarlama, bayileşme gibi konularda bilgi veren Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, “ Biz Kilim Mobilyada , Oturma odası, Yatak Odası ve Genç&Çocuk(kilim NİNO),Yatak ve Uyku ürünleri (Kilim Uyku) kategorilerinde üretim yapıyoruz” dedi.

“Gaziantep Yatırım Programımızda”

Gaziantep ve Kilis’i yatırım planları çerçevesinde değerlendirdiklerini belirten Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit; “Gaziantep ve Kilis’i yatırım planları çerçevesinde değerlendiriyoruz. Şartlar uygunlaştığında Gaziantep ve Kilis için yatırım planlarımız devreye girecek.” Şeklinde konuştu.

Mevcut konjonktüre bağlı olarak kısmi daralmanın yaşandığı iç piyasada öngördükleri toparlanmaya da bağlı olarak, oturma odası,yemek odası ve Kilim uyku gruplarında kapasite artışına hazırlandıklarını vurgulayan Mesut Yiğit; “İhracat pazarlarımızdan aldığımız ivme ile, Kilim Mobilya’da 2017 yılında yüzde 37 olan büyüme oranımızı bu yıl iç pazardaki duraksamaya karşın yüzde 40 düzeyine yükseltmeyi planlıyoruz ve buna bağlı olarakta üretim kapasitemizi de aynı doğrultuda büyütmeyi hedefliyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızla yılın ilk yarısında 33 yeni bayi açtık. Yılın ikinci yarısında en az bu kadar yeni bayi açmayı hedefliyoruz. Yurtdışında 130 satış noktasına ulaşan ürünlerimizi dış pazarda yaygınlaştırmak amaçlı 10 yeni bayi açılışını yılsonuna kadar hedeflerimiz arasına koyduk” dedi.

“ArGe üssünün yanı sıra, Bilgi İşlem alt yapımızı yeniliyoruz”

Yiğit; “ Yüksek oranlı büyüme ve kapasite artış hedeflerimizin temeline de ‘insan odaklı üretim’ politikamızı koyuyor ve bu politikamızı Araştırma Geliştirme’ye (ArGe) dayalı yenilikçi çalışmalarımıza dayandırıyoruz. Çalışmalarımızda toplam cironun 1’ini ayırmış durumdayız. Endüstri 4.0 üzerine yapılandırdığımız sistemimizin işleyiş ve hız açısından önümüzdeki yıllarda daha fark edilir sonuçlar doğuracağını, bu anlamda odağında insan olan çalışma prensibi ve işgücümüzün katma değer ve verim artışı göstermesini hedefliyoruz. ArGe çalışmalarımıza bağlı olarak yürüttüğümüz “Tüketici ve Pazar İhtiyaçlarını Karşılama” odaklı araştırmalarımız sonucu, bu yıl Hybrid teknolojisi ile tamamen ergonomi odaklı oturma ürünleri, otomasyon işlevlerin katıldığı ürünler geliştirilerek pazara sunarak ve olumlu geri dönüşler aldık. Kendi bünyemizde üretim yapan sünger fabrikamız Yaysün de arge çalışmalarının sonuçlarını aldığımız Pazar aksiyonlarının yanısıra, bu yıl ek olarak rulo sünger üretim hattını kurduk. ArGe çalışmalarına dayalı yenilikçi ürünlerde ve kapasitede yaşanan büyümenin getireceği talep artışını karşılayabilmek için de satış otomasyonu, bayii otomasyonu ve eticaret pazarını da kapsayan altyapı çalışmalarımızı 2018 yılı sonuna tamamen hayata geçirmiş olmayı planlıyoruz.  

Özetle Kilim Mobilya olarak; üretimde ArGe’ye dayalı yenilikçi ürünlere odaklanarak,  satışlarda yurtiçi ve yurtdışını yüzde 50-50 bazına oturtarak, Kurumsal satışlara ağırlık vererek, Yurtiçi ve Yurt dışında franchaising modeli bayileşmeyi sürdürerek, İKEA gibi küresel devlerle işbirliği sürdürerek bu beş ayağa dayalı bir model ile büyümeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

(Semra ÖZTÜRK)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı