Hava Durumu

1. Uluslararası Mercidabık Kongresi İçin Toplantı Düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ev sahipliğinde 23-25 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan “1. Uluslararası Mercidabık Kongresi” için bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 16:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
1. Uluslararası Mercidabık Kongresi İçin Toplantı Düzenlendi

GAÜN, Sağlık Bilimleri Üniversitesi(SBÜ), Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ), Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi(GİBTÜ) ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi(KİYÜ) işbirliğiyle düzenlenecek olan 1. Uluslararası Mercidabık Kongresi için GAÜN Senato Salonunda toplantı gerçekleştirildi.
Türkiye Yüzyılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan kongrede; Suriye bölgesinin sosyolojik yapısı, sağlık olanakları, göç ve göçmen sağlığı, savaşın içinde anne olmanın zorlukları, acil durumlarda sağlık hizmetleri ile afet yönetimi gibi bölgeyi ilgilendiren önemli konular tartışılacak. 

1. Uluslarası Mercidabık Kongresinin başkanlarından biri olan GAÜN Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, GAÜN’ün böyle önemli ve bölgeyi ilgilendiren bir kongre içerisinde yer almasından dolayı memnun olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.
SBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 2021 yılında Halep’te bulunan Çobanbey’de Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açtık. Mademki bu bölgedeyiz ve burada sağlık ve tıp eğitimi veriyoruz, bu bölgeyi ele alan; hem sınır ötesini hem sınıra yakın bölgeleri içeren bir kongre düzenlemek istedik. Uluslararası kongremize de yine bu bölgede Osmanlı ordusunun mutlak zaferiyle sonuçlanan Mercidabık Zaferi’nin adını vermek ve sınıra yakın üniversitelerimizle de iş birliği yapmak istedik.”
Kongrenin oturumları GAÜN, SBÜ Çobanbey Kampüsü ve Kilis 7 Aralık Üniversitesinde düzenlenecek.

Toplantıya GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, SBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın, GİBTÜ Rektörü Prof. Dr. Şehmus Demir ve kongrenin paydaşı olan diğer üniversitelerin temsilcileri katıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.