Hava Durumu

GAÜN’de İki Konser Düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (TMDK) öğretim elemanları tarafından ''Bağlamada Yöresel Tavır Örnekleri'' ve ''Azerbaycan'dan Anadolu'ya Tar'' konserleri verildi. 

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 16:08
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 16:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
GAÜN’de İki Konser Düzenlendi

GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlgar İmamverdiyev ile Dr. Savaş Ekici’nin hazırlayıp sunduğu konserler GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi Turkuaz Salonu’nda gerçekleşti.  

GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlgar İmamverdiyev’in çaldığı, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğrencisi Eda Özdemir Kürümlüoğlu’nun seslendirdiği eser izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. 
Konserde konuşan Prof. Dr. İlgar İmamverdiyev, Türk dünyasının ve Şark aleminin telli enstrüman olarak mızrapla çalınan ortak sazlarından birisinin de ‘tar’ olduğunu belirtti. Prof. Dr. İlgar İmamverdiyev,  “Bir enstrüman olarak hem görüntüsü hem de sesi yakın ve uzak doğu ellerinden gelmektedir. Bu enstrümanın sanatçısına kullanıldığı ülkelerde, ud çalana udi, tambur çalana tamburi, ney çalana neyzen denildiği gibi Azerbaycanda tar çalana tarzen denilmiştir. Kafkaslar başta olmak üzere İran’da, Türkmenistan’da, Özbekistan’da, Kırgizistan’da, Tacikistan’da Afganistan’da bu muazzam enstrümana rast gelinmektedir.”  şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.