Hava Durumu

GAÜN’sw 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 'Kadının Çalışma Hayatındaki Yeri: Her Biri Bir Hikaye Temalı Tecrübe Paylaşımı' programı düzenlendi.  

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 16:25
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 16:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
GAÜN’sw 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı

Programın açılış konuşmasını yapan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, Dünya Kadınlar Günü'nün tarihçesini hatırlatarak, “Dünya Kadınlar Günü 1857'de New York’ta 40 bin dokuma işçisi kadının grev sırasında fabrikaya kilitlenmesi ve ardından çıkan yangınla 120'den fazla kadın işçinin hayatını kaybetmesiyle ortaya çıktı. Bu olay tüm dünyaya kadın haklarını sorgulatan bir olay oldu. Yani bugünün arkasında ölen yüzlerce ölen kadının sessiz çığlıkları var. BM tarafından 1977'de kabul edilen Dünya Kadınlar Günü, cinsiyet eşitliği, kadınların siyasi ve sosyal yerinin geliştirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla her yıl 8 Mart'ta kutlanıyor. Her yıl bu vakitler kutlamadan çok problemlerimizi yeniden hatırlar ve çözüm arar olduk. Dolayısıyla ben hep şöyle diyorum: 8 Mart aslında nerede olduğumuzu görme açısından kendimize ayna tuttuğumuz bir gün, bu aynaya iyi bakalım” diye konuştu.

Programda Ulu Önder Atatürk’ün 'Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!' sözünü hatırlatan Prof. Dr. Balat, “Ulu Önder’in bu sözü uygar bir toplum olma yolunda kadınların önemini vurgulayan oldukça önemli mesajlar içeriyor. Toplum geneline baktığımız zaman kadın-erkek oranı yüzde elli yüzde elli. Dolayısıyla siz bu toplumun yüzde ellisinin sahip olduğu potansiyeli yok sayarsanız bu hem adaletsiz bir davranış olur hem de yetenek havuzunu küçültür, verimliliği azaltır, sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya ve sosyal refaha zarar verir” dedi. 
Açılış konuşmasından sonra Gaziantep Ticaret Odası Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Semih Boztepe, Emre Emir Evyapan, Erol Çelik ve İkbal Coşkun 'Mısralardan Nağmeler' başlıklı enstrümantal müzik eşliğinde şiir dinletisi düzenledi. Ayrıca şiir dinletisi sırasında Gaziantep Ticaret Odası Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Devlet Sefa Özçiçek 'Filistin İşgali ve Filistin’de Kadın Olmak' konulu tuvali boyadı. Boyaması tamamlanan tuval daha sonra GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat’a hediye edildi. 
Programda ayrıca Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Gürkan Ercan 'Bilim ve Kadın' konulu sunum yaptı. Sunumda; Varlığımız (Onto): Bil-Anla-Ol, Cinsiyet Boşluğu: Kadınlar Neden Bilim, Teknoloji ve Mühendislik Alanlarında Kayıplar Yaşıyor?, Kadının Bilime Katılımı ve Rolü, Cumhuriyetten Günümüze İlham Veren Türk Bilim Kadınları konu başlıkları ele alındı.
Programın bir diğer bölümü ise 'Bizden Size Tecrübe Paylaşımı' başlıklı 'Kadının Gücü' oturumu oldu. Bu oturumda günün anlam ve önemine ilişkin kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında görev yapan, farklı illerden gelen kadın konuşmacılar hayat ve kariyer yolculuklarında yaşadıkları tecrübelerini katılımcılar ile paylaştılar. Bu bölümde; Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Birimi Memuru Dr. Filiz Özbay, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Bedriye Soku, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Aile Akademisi Psikolojik Danışmanı/ Suriye Türkmen Meclisi Kadınlar Birliği Başkanı Vefa Şemeli, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Vatmanı Zeynep Geçer, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Elif Atma, Şahinbey Kadın Kooperatifi Üyesi Lina Elcarallah, Karabulut Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sabiha Karabulut, Girişimci Basma Mohamad, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi Sürdürülebilir Kalkınma Projeleri Adana Saha Koordinatörü Evrim Uygun, Biberiye Derneği Temsilcisi Melek Touma konuşmacı olarak yer aldı.
Programın son oturumunda ise GAÜN ve ZERU Derneğinin birlikte organize ettiği 'Gelecek Nesilleri Yetiştiren Anneler Projesi' kapsamında düzenlenen eğitim programını başarıyla tamamlayan kadın kursiyerlere GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat tarafından sertifika takdim edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.