Hava Durumu

Krediye Ulaşım Kolaylaştırılmalı

Nakit Akışında Çözüm Bulunmalı

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 19:52
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 19:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Krediye Ulaşım Kolaylaştırılmalı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, kent sanayisinde yaşanan sıkıntıları gündeme taşıdı. Yüksek enflasyon ve kredi maliyetleri nedeniyle sanayicilerin nakit akışında sorun yaşadığını kaydeden Ünverdi, ‘’Üreten kesimin krediye erişimi kolaylaştırılmalı ve uygun kredi imkanları ile üretim, ihracat ve yatırıma verilecek desteklerle sanayinin büyümeye katkısı artırılmalı’’ dedi.

2023 yılını Asrın Felaketi nedeniyle 10,5 milyar dolarlık ihracatla kapatan Gaziantep, 2024 yılının ilk 2 aylık döneminde 1 milyar 676 milyon 875 bin dolarlık ihracata imza attı. Tüm olumsuzluklara rağmen hızlı bir şekilde toparlanan Gaziantep’in bu başarısı göz doldururken, ihracatçıların sıkıntıları da gündemde…

Destekler Devam Etmeli
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, sanayicilerin sıkıntılarını gündeme taşıdı. Ünverdi, Gaziantep ve bölge üreticilerinin deprem sonrasında örnek bir mücadele gösterdiğini kaydeden bölge ekonomisinin güçlenmesi için desteklerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sanayinin Büyümeye Etkisi Yavaş Oldu
Türkiye ekonomisinin 2023 yılında büyüdüğünü kaydeden Ünverdi, ‘’Parasal sıkılaştırma ile mali dengenin sağlanması için rasyonel adımlar atılıyor ve 2023 yılsonu itibarıyla bunun etkilerini rakamsal olarak da görebiliyoruz. Ülkemiz ekonomisinde 2023 yılında yüzde 4.5’lik bir büyüme oldu.’’

Yüksek Enflasyon, Kredi Maliyetleri Sanayiyi Olumsuz Etkiledi
Büyümede sanayinin etkisinin yavaş olduğunun gözlemlendiğini söyleyen Ünverdi, ‘’Bu doğrultuda yapısal reformların devam etmesi gerekiyor. Yüksek enflasyon ve kredi maliyetleri maalesef sanayimizi olumsuz etkilerken, nakit akışında sıkıntılar yaşıyoruz. Bu nedenle üreten kesimin krediye erişimi kolaylaştırılmalı ve uygun kredi imkanları ile üretim, ihracat ve yatırıma verilecek desteklerle sanayinin büyümeye katkısı artırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.