“Adaletsiz denklemi düzelteceğiz”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in vergi gelirlerinde Büyükşehirler arasında 29.sırada yer aldığını söyledi. Gaziantep’in bütçesinin Kocaeli’nin üçte biri olduğunu ifade eden Şahin, “Kaç kişi yaşıyorsa ona göre katsayı koyup parayı bu sisteme göre aktaracak bir düzenlemenin yapılması gerektiğini söyledik. Kocaeli’nin 3’de 1 parası şu anda bize geliyor baktığımız zaman. Bu konuda en mağdur illerden birisi biziz. Birde üzerimizde mülteci yükü bulunuyor. Biz bu denklemle ilgili fikirlerimiz götürdük, gerekli bütün görüşmeleri yaptık. En kısa sürede bu denklemin düzeltilmesi ve adaletli bir dağıtımla ilgili çalışmaları devam ettiriyoruz” diye konuştu.

“Adaletsiz denklemi düzelteceğiz”
  • 14 Mayıs 2019, Salı 19:18

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 1.Birleşim toplantısı  ve GASKİ Genel Kurulu 1.Olağan Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda Belediye Meclis Gündeminde yer 82 madde ve gündeme alınan 2 madde olmak üzere toplam 84 madde görüşüldü. Gündem maddelerinden borçlanma ile ilgili olan yetkilere CHP Grubu ret verirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

ASIM BEY BÜYÜK GAYRET GÖSTERDİ

Kamuoyunda gündemde olan “Büyükşehir Belediyesi Borçları” hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Asım Güzelbey’in başkanlığı zamanında milletvekilliği ve bakanlık yaptım. Asım Başkan belediyeyi teslim aldığında borç yükünü hafifletmek için anlaşma, borçların ertelenmesi için ne kadar sıkı çalıştığına şahidim. Dolayısıyla alınan borcu en aza indirebilmek için çok ciddi yasal düzenlemeler yapıldı. Burada yapılan çalışmalarla yönetilebilir hale getirildi. Ben Ankara’daki çalışmasına bire bir şahidim. Neredeyse her hafta Ankara’ya gidip her bakanlıkta, her genel müdürlükte Büyükşehir’in nerede bir borcu varsa bununla ilgili çok ciddi gayret gösterdi.”

“VERGİ GELİRLERİNDE 29.SIRADAYIZ”

Gaziantep’e gelen bütçesinin düşük olduğunu söyleyen Şahin, “Biz teslim aldığımızda da büyükşehir ile ilgili kısımda bir denklem oluşturup, Büyükşehir yasası hazırlanırken paralar nasıl dağıtılacak diye bir sistem vardı. Bu konu hakkında meclisimize bilgi vermek istedim. Burada bu denklemde havuzdan gelen bir para var, bu paranın yüzde 6’sı Büyükşehirlere giderken Büyükşehirlerin vergi gelirlerine göre bir pay ayarlanıyor. Fakat Büyükşehir’in vergi gelirlerine bakınca 30 Büyükşehir’de 29’ncu sıradayız bizden sonra da Şanlıurfa var. ‘Niye böyle?’ diye sorunca da 2 nedeni var. 1’ncisi buradaki büyük holdinglerin merkezi İstanbul’da. Dolayısıyla vergi ile ilgili bir düzenleme olunca bu vergiler İstanbul’a yazılıyor. 2’ncisi ise sanayimiz ara malı alıyor, millileştirmeyi Mersin’de yapıyor, işliyor ihracat yapıyor. Millileştirme Mersin’de yapıldığı için bu sefer ihracattan gelecek gelir Mersin’e geçiyor.”

“KOCAELİ’NİN ÜÇTE BİRİ BÜTÇEYE SAHİBİZ”

Konuyla ilgili düzenleme yapılması gerektiğini aktaran Şahin, “Bu durumu kabul edilemez ve sürdürülemez olduğunu gördüğümüz için bunu kişi başına göre düzenleyip, aynı illerdeki uygulamalarda olduğu gibi düzenlenmesini istiyoruz. Büyükşehir dışındaki illerde uygulama bu. Kaç kişi yaşıyorsa ona göre katsayı koyup parayı bu sisteme göre aktaracak bir düzenlemenin yapılması gerektiğini söyledik. Kocaeli’nin 3’de 1 parası şu anda bize geliyor baktığımız zaman. Bu konuda en mağdur illerden birisi biziz. Birde üzerimizde mülteci yükü bulunuyor. Biz bu denklemle ilgili belediyeler birliği başkanı sıfatıyla da, fikirlerimiz götürdük, ilgili bakanlıkta, Cumhurbaşkanı Yardımcılarıyla, politika kurullarıyla gerekli bütün görüşmeleri yaptık. En kısa sürede bu denklemin düzeltilmesi ve adaletli bir dağıtımla ilgili çalışmaları devam ettiriyoruz.”

“1 YILLIK YETKİ İSTİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz dönemde ikili ilişkiler sayesinde Ankara’da bütçe konusunda ciddi bir özgüven oluşturduğunu belirten Şahin, “Bir diğer konu ise GASKİ ile ilgili hibe projeler oldu. Projeyi nasıl hazırlayacaksın, hangi alanda hibe var, nasıl göndereceksin, nasıl götüreceksin, süreci nasıl yöneteceksin bilmen gerekiyor. Kurumsal kapasiten buna uygun değilse hibe parayı da buraya getiremezsin. Biz yaklaşık 500 milyon Türk Lirası parayı buraya getirdik. Eğer bu denkleme kalsaydık geçen dönem yaptığımız birçok yatırımı yapamazdık. Yeni dönemde de adaletli bir dağıtım sistemi için gayret göstereceğiz, ikili görüşmeleri yaptık, herkes düzenleme gerektiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başkanlığında şu anda Maliye ve Hazine Bakanlığı ile bir çalışma yapıyoruz. Bir diğer konu ise hibelerle ilgili süreci doğru yönettik ve şimdi yeni süreçte de dış ilişkiler birimimiz yeni bir 500 milyonluk hibe ile ilgili çalışmaları yaptı. Çevre ve atıklarla ilgili Dünya’da hangi kaynaktan nasıl bir para gelmesi gerekiyorsa bunları da takip ediyoruz. Ama bütçe yönetimi olağanüstü önemli hele ki bu şehir için. Alacağımız yetki 1 seferlik değil 1 senelik yetki. İhtiyacımız olunca borçlanmayla yapmak istemiyoruz. Bir defa yapalım ve bunun üstünden götürelim istiyoruz.”

GELİR GİDER DENGESİNİ YÜZDE 96 SAĞLADIK

“En son 2018’in son ayında yüzde 96 denk bütçeyle kapattık. Yani gelir gider dengesini yüzde 96 sağladık. Bu olağanüstü zor şartlarda bu büyük bir gayret istiyordu. Bütün meclisimize bundan dolayı teşekkür ediyorum. Ama basın üzerinden de çok fazla asparagas haberler çıkıyor. ‘Nereden geldik? Nereye gidiyoruz? Ne yapıyoruz?’ bunları halkımıza anlatmak için sizin yardımınıza da ihtiyaç duyuyorum. Bu konuda daha ayrıntılı, teknik çalışmaları da meclis üyeleriyle de paylaşmak isterim. Dolayısıyla açık, şeffaf bir yönetim anlayışıyla yolumuza devam edeceğiz. Ben şu ana kadar ki destekleriniz için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Y.ANKAY

Kaynak: Haber Merkezi
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık