Hava Durumu

Gaziantep-Şanlıurfa Arasında Yeni Kriz

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun Kapcağız Mahallesi’nde fide dağıtımı sırasında yaptığı konuşma gündem olmuştu.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 19:40
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 19:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Gaziantep-Şanlıurfa Arasında Yeni Kriz

Tahmazoğlu konuşmasında, 31 Mart Yerel Seçimlerinde alınan sonucun Hükümet nezdinde ellerini zayıflattığını söyledi. Tahmazoğlu’nun açıklamaları komşu il Şanlıurfa’da da gündem oldu. Şanlıurfalıların, ‘’Fıstık, Lahmacun ve Baklavanın ardından bu kez Fırat Suyuna göz diktiler’’ yorumu Gazianteplileri kızdırdı.

Türkiye’den doğan ve 3 ülkenin can damarı olan Fırat Nehri, Gaziantep ile Şanlıurfa arasında krize neden oldu. Gaziantep ile Şanlıurfa arasında sınır olan ve üzerinde Birecik Barajı’nın yükseldiği Fırat Suyunun Gaziantep’e getirilmesi ile ilgili geçtiğimiz yıl çalışmalara başlanmıştı. Projeler kapsamında Fırat Suyu, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ve Şahinbey ilçesine taşınacak hem OSB’nin su ihtiyacı hem de kuru tarım yapan Şahinbeyli çiftçiler suya kavuşması, Barak Ovasına kurulacak GES’lerle ise suyun taşınması için ortaya çıkacak elektrik ihtiyacının karşılanması planlanmıştı.

Elimiz Zayıfladı

31 Mart Yerel Seçimlerinden AK Parti’nin yaşadığı kayıplar, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun gündeminde. Kapcağız Mahallesi’nde üreticilere yönelik fide desteği dağıtım programında bir konuşma gerçekleştiren Tahmazoğlu, Yerel Seçimlerde alınan sonuç ile Fırat Suyunun Şahinbey’e getirilmesi noktasında Hükümet nezdinde ellerinin zayıfladığını söyledi. 

Fırat Suyuna Göz Diktiler

Tahmazoğlu’nun bu açıklamaları Şanlıurfa’da da gündem oldu. Şanlıurfalıların, ‘’Gaziantep, baklava, fıstık, lahmacunun ardından Fırat suyuna göz dikti’’ yorumu Gazianteplileri kızdırdı. Sosyal medyada konu tartışılırken, kent yöneticilerinin Şanlıurfa’ya vereceği yanıt merak konusu oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.