“Fatura işçiye kesiliyor!”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Fatura işçiye kesiliyor!”
Türk iş Gaziantep İl Temsilciliği ve bağlı şube başkanlarının katılımı ile "Kıdem Tazminatıma Dokunma" temalı basın açıklaması düzenlendi. Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca, “Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor” dedi.

Türkiye’de Kıdem Tazminatı tartışmaları devam ediyor. Hükümet tarafından gündeme taşınan değişikliğe tepki gösteren Türk-İş Konfederasyonuna bağlı sendikalar, değişikliğin işçilerin haklarını olumsuz etkileyeceğini ifade ettiler. Konuya ilişkin Türk iş Gaziantep İl Temsilciliği ve bağlı şube başkanlarının katılımı ile "Kıdem Tazminatıma Dokunma" temalı basın açıklaması düzenlendi. Türk-İş Şubeleri adına açıklamalarda bulunan Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca, ekonomideki sıkıntıların aşılması için faturanın işçilere kesildiğini söyledi.

“KABUL ETMİYORUZ”

Sarıca, “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanmakta. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla Kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem Tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi de bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.”

“İŞÇİLER YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR”

“Dünya da olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken, bu düzenleme gündeme getiriliyor.  İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net, Kıdem Tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ Kıdem Tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri, süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir.”

“ KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

“TÜRK-İŞ Genel Kurullarında, oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Aldığımız kararın arkasındayız. Kıdem Tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ'in kırmızı çizgisidir. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığı gibi kutsaldır. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için Kıdem Tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem Tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması ve bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye'nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza, tüm işyerlerimize ve evlerimize asılacak  ayrıca arabalarımız posterlerle donatılacaktır” ifadelerini kullandı.

M.TÜRKMEN

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Salgın, kafalarda bitmiş…Önceki Haber

Salgın, kafalarda bitmiş…

Fenerbahçe, Kayode için harekete geçti…Sonraki Haber

Fenerbahçe, Kayode için harekete geçti…

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!