“İşçinin emeği, sömürülmemeli”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“İşçinin emeği, sömürülmemeli”
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifine tepkiler dinmiyor. İşçilerin, kıdem tazminatı haklarına yönelik düzenleme de içeren kanun teklifi Türk-İş’e bağlı sendikalar tarafından protesto edildi.

Gaziantep Gar Binası önünde gerçekleştirilen eylemde açıklamalarda bulunan Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca, düzenleme ile güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi olduğunu söyledi.

Açıklamalarda bulunan Sarıca, “Gecen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ye güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. "İstihdam paketi" adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ye 50 yaş üstündekilere "istihdam kolaylığı sağlayıcı" iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır.”

“SALGIN KOŞULLARI FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR”

“Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik Sigortası Fonu, işverenin teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi,  işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kararsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır: Yapamayacaksınız yaptırmayacağız! Hükümetin uygulaması gereken, öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir.”

“İŞSİZLİKLE BÖYLE MÜCADELE EDİLEMEZ”

“Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır.  Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, İstihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkûm edilemez. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz. Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz. İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilemez. TBMM'deki söz konusu düzenleme "işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme" düzenlemesidir” ifadelerini kullandı.

M.TÜRKMEN

Kaynak:ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
32 yıla kadar hapsi istendiÖnceki Haber

32 yıla kadar hapsi istendi

SAĞLIĞIMIZ İÇİN SAHADALAR…Sonraki Haber

SAĞLIĞIMIZ İÇİN SAHADALAR…

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!