Derya Sabuncu

Derya Sabuncu

Mail: [email protected]

ANLAMAYANA ANLATMAK

Hz Isa Aleyhisselama sorulur;

Ölü diriltmekten daha zor ne olabilir? O da buyurmuş: -"ifhamü men lâ yefhem" (anlamayana anlatmak)

Sözün özü çok şey ifade ediyor.  Genel olarak İnsanlar sizi "anlamak" için dinlemekten ziyade, "konuşmak" için sıraya girerler. Hâl böyle olunca kendini anlatmaya çalışan kişi bir çırpınışa doğru yol alır. Bu insan kendini anlatmak istediğinde anlaşılmadığı için mi üzülsün?  Yoksa karşısında kendisini anlamaktan ziyade robot  gibi konuşma sırasına giren birine bir şeyler anlattığı veya paylaştığı için mi üzülsün?  Hep dillerde empati söylemleri vardır. Sadece söylenen, fakat uygulamada var olmayan. Aynı duygu ve teçhizata sahibiz, hepimiz insanız. Bu hayatta her şeyi yasayabiliriz, her şey insan içindir deriz. Ama durum, olayı yaşayan, kendini ifade etmeye, anlatmaya çalışan  birine gelince "empati"  dediğimiz  cümle süsü, sadece cümlelerde süs olarak varlığını korumaya devam ederek yok olur. Ve insan kas katı kesilip bütün algıları kapatarak, anlamaktan ziyade sözleri  art arda  yetiştirmeye  başlar. Veyahut anlamadığı için her şeyi orada bırakıp  gider... Bırakılan kimse kendini tüketmiş, huzursuz ve çırpınışta kalmıştır.

Unutmayalım ki;

anlamayana ve konuşmayı reddedip kafasındakilerle gelip-gidene , kendini anlatma  çabası nafiledir. Doğru olduğun müddetçe  kimseye kendini ispatlamak zorunda değilsin! Görmek isteyen görebilir, anlamak isteyen izan edebilir. Gözlerini kapatan dünyayı sadece kendine karanlık eder. Kendi dünyasını karanlıklaştırmış olana da  kandil tutmak  mümkün değildir. Çünkü o kendi rızasıyla kendini karanlıklara gömmüştür. Ve sadece kendi işine geldiği gibi etrafı süzmeye başlamıştır.

Mevlana'nın dediği gibi;

Uğraşma boşuna, seni ancak gördükleri ve duydukları kadar anlayacaklar. Kimse, bir sen daha olamayacak bu dünyada. Kimse tam anlamıyla sende seni bulamayacak. Gücün yetmeyecek herhangi bir icat edilmiş dilde kendini tam anlamıyla anlatmaya, gördükleri ancak kendi anladıkları kadarı olacak…

Facebook Yorum

Yorum Yazın