Ceyda Nur Bozkurt

Ceyda Nur Bozkurt

Mail: [email protected]

BANA BİRŞEY OLMAZ...

Hep bu yüzden kaybediyoruz. Maske takmasam bana bir şey olmaz...!

Covid-19 virüsünün yaz aylarını sevmediğin biliyoruz. Bu yüzden yazı rahat ve az vaka ile atlattık.

Günlük vaka sayıları binin altına indiremedik. Biliyoruz ki, “maske-mesafe-temizlik” bu salgını kontrol altında tutmanın en etkili 3 çözümünden ikisi. Bunlar olmayınca virüs toplum içerisinde “zıp zıp zıplamaya” devam ediyor.

Ancak yazın verdiği rahatlık ile kış ayların girmesiyle soğukların artması normal kış gribi ve benzeri hastalıkların fazlalaştığı, kronik hastaların hastalıklarının arttığı bu mevsimde her türlü normal grip hastalığın bile normal bulaştığı bu mevsimde bu Virüs hastalıklarının en tehlikelisi ve öldürücü olanı COVİD-19 hastalığının da yayılması normaldir.  Bu nedenle BANA BİRŞEY OLMAZ dememek gerek. Yaz mevsiminin verdiği rahatlık ile kış mevsimine girişte bana bir şey olmaz rahatlığı ve tek sayılı vaka sayılarının üç rakamlı sayılara çıkması bizim MASKE-MESAFE ve TEMİZLİĞE özen göstermediğimizin göstergesidir.

Rakamlar bunu gösteriyor ki sürekli evde oturan bireyin bile COVİD-19 hastalığına yakalanmasının sebebi dışarda bulunan aynı evde oturan diğer bireyin taşıyıcı özelliği ile eve virüsü taşıdığı yapılan istatistiklerde belirlenmiş ve tespit edilmiştir. Dışarda bulunan bireyin MASKE ve MESAFE kuralına uymaması daha önceden COVİD-19 hastasının temas ettiği yerlere temas etmesi,  bu temas neticesinde kendisine bulaştığının farkına varmaz veya MASKE takmayan bireylerin hapşırmalarında veya öksürmelerinde unutulmamalıdır hava yoluyla en az 8 metredeki bireye kadar ulaştığı bilim adamlarının tespitlerinde mevcuttur.  Bu nedenle BANA BİRŞEY OLMAZ DEMEYİN, MASKE –MESAFE ve HİJYEN VE TEMİZLİĞE her zaman dikkat etmemiz gerektiğini Maskeyi bulaştırmadan çok kendimizi korumak için takmamız gereken kalkandır.

Bunu unutmamak gerekir ki vakaların artması eğitim ve öğretimin bu yüzden aksamış.  Boş bir neslin yetişmesine sebep ve günahı MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kuralına uymayan bireylerin sorumluluğunadır.

Ayrı bir konu kısıtlamaların başlaması özel sektördeki iş yeri ve dükkânların kapanması sebebiyle buradaki esnafın ve bireylerin kayıp ettikleri ekonomilerin günahı ve vebali yine MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kürarına uymayan bireylerin sorumluluğunadır.

BANA BİRŞEY OLMAZ deme…

Facebook Yorum

Yorum Yazın