Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

Bugün eder Gıcır Gıcır, Yarın Etmez Delikli Mangır... ?

Haftanın Bilmecesi

Çok kopyalı bir bilmece oldu ama gizlemek saklamak devletin işi bizler beceremiyoruz... Vereyim bilmecenin cevabını hemen. Anladığınız üzere Bugünün “Türk Lirası” Cevap..

Hepimizin hoşuna gider değil mi gıcır gıcır yepyeni paralar. Ancak bilirsiniz ki bir ülkede yeni para ne kadar çoksa ekonomisi o kadar kötü durumda demektir. Ekonomisi kötü durumdaki devletler bu duruma geçici çözümler yaratmak adına sürekli piyasaya para takviyesi yapar. Bu durum ülkedeki enflasyonu yükselttikçe yükseltir ve en sonunda kontrol altına alınamaz bir hâle gelir. Ülke piyasasındaki fazla para insanları kısa vadede rahatlatır görünürken aslında uzun vadede fiyatların artmasına, paranın değersizleşmesine, borçlanmaya ve ekonominin her gün biraz daha yerle bir olmasına sebep olacaktır. Yani önlenemez Enflasyona... Dikkat edin elimizdeki paralar ne kadar da gıcır gıcır… Ne kadar da yepyeni… Özellikle bankadan aldığımız paraların mürekkepleri daha az önce kurumuş sanki…

İnsanlar tarafından fark edilmeyen bu durum geçen sene 50.000 TL olan arabanın bugün 120.000 TL olmasına sebep olurken, şaka gibi ama ne acıdır kullanılmışına gücü yetmeyen sıfır araba alır hale geldi…

 Geçen yıl 80 lira olan elektrik faturasının 170 lira olmasına, 500.000 lira olan dairenin bu gün 900.000 lira olmasına ne demeli? Şimdi herkes çok mutlu. Neden mi? Satın aldığı evler arabalar 2’ye 3’e katlamış durumda neden mutlu olmasın… Malının değeri artıyor sonuçta değil mi?

İşin aslı o değil ne yazık ki.. Her geçen gün cebindeki paranın değerinin düştüğünü fark etmeyen insanlar şu anda hallerinden memnun görünüyor. Şimdi bir de düşük faizle kredi sunuldu önlerine. Oh ne âlâ. Ama kim farkında ki eski faiz oranlarına göre kredi faiz farkı 20.000 TL olan 600.000 TL lik ev şimdi 900.000 olmuş.. Kârı 20.000 zararı 280.000 TL zavallının. Ama önemli mi sanki... Ama kimin umurunda..

Ütülü mis kokulu gıcır gıcır paralar cebimizi süslemeye devam ederken yakında 100 lirayla bir ekmek alabilecek döneme geldiğimizde bakalım ne olacak.?

Asıl bilmece bu olmalı bence..!!

Makale Yorumları

  • M.şükrü Altınova30-06-2020 10:18

    Allah sonumuzu hayır etsin.İşimiz çok zor.

  • Ahmet Sağır29-06-2020 22:04

    Ekonomi çok berbat faizlerin düşmesi fırsatçılara yaradı.Allah c.c.herkese yardım etsin.

Facebook Yorum

Yorum Yazın