Derya Sabuncu

Derya Sabuncu

Mail: [email protected]

ÇIKARCILIĞA DOĞRU

 

İnsan ilişkilerimiz de çıkarcılığa doğru yol almaya hızla devam ediyoruz. Manevi değerlerin yok edildiği, o eski paha biçilmez dostlukların ve iyi niyetlerin bitmeye yüz tuttuğu   bir zaman tüneline yolculuk başladı...

Bazen kendi kendime  sorar oluyorum; acaba nerede bir eksiklik yapıyoruz ki, buraya kadar gelmişiz. İnsan ilişkilerimiz basitleşip değersizleşti. Birbirine hâl hatır sormaktan aciz bir toplum olmak; hatta en yakınlarını bile arayıp veya aramasını görmezden gelerek telefonu sessize alıp, duymamış modunda yaşama, halini hatırını sormaktan kaçınma gibi bir durumun içerisinde bulunmak ne kadar üzücü...O telefon veya iletişim araçları sadece çıkar modunda olan kişilere hizmet etmekten başka bir işe yaramadığını görür olduk. Yanı  başımızda en sevdiğimizin ahvaline biz değilde taa kilometrelerce uzaklardaki yabancıların şahitlikleri ve yakınlarımızın kilometrelerce uzaklıktaki   yabancılara karşı muntazır olmaları elbette bizim gidişatımızı sorgulamamız gerektiğinin en önemli ahvali olduğunu düşünüyorum.

Yine o kahveler, yemekler, plan ve programlar çıkar ilişkilerine hizmet ederken, çıkarı olamayacak  birine ise, maddi değerler milim milim hesaplanır. Veyahut birine yakınlaşırken onun; parası, mevkisi, güzelliği, yakışıklılığı derken kişi de  bulunan geçici ve kendi şahsına  çıkarı olacak  vasıflar dolayısıyla yakınlaşılır oldu. Bu iğrenç niyetler sebebiyle topluma dayatılan farklı kavramlar ortaya çıkıyor. Mesela mesleği yoksa parası yoktur, hemen uzaklaşma gibi veyahut dışlama durumları. Mevkisi varsa mahkeme de dayısı olacak diye hemen etrafında dört dönen menfaat dolu uçuk kaçık müthiş  sevgiler gibi !

Oysa karşımızdakinin efendiliği, karakteri, kültür seviyesi bize verdiği değeri göz önünde bulundurarak insani bir yaklaşımla, dostane Allah’ın lütfettiği ve insanın sevgiyle yoğrulmuş  mayasını okşamak, ruhuna dokunmak, kalbiyle samimane gelmek, nefsin arzularından sıyırıp menfaat perest bir ilişkiden uzaklaştırarak güzel bir iletişim kurmak en makbulü iken ne lüzum var ruhumuza menfaat çuvallarını yükleyerek ruhu yormaya! Ne gerek var?  o özünde temiz olan, fakat nefsin arzularının galebesiyle çirkinleşen yüreğe!

Makale Yorumları

  • Çiğdem02-12-2019 23:02

    Böylesine önemli konuları gündeme getirmeniz çok güzel.çok teşekkürler Derya hnm.

Facebook Yorum

Yorum Yazın