Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Çırpınıyor musun?

Çırpınıyor musun?

 

Sevgili Okurlarım,

Aranızda çırpınanlarınız var mı?

Cevabınız “Evet!” ise ne için çırpınıyorsunuz? Lütfen paylaşın:)

Ben çırpınanlardanım. Ne için mi çırpınıyorum? Örneğin sevdiğim bir işi yapmak için, profesyonel koçlukta derinleşmek için, yaşamdaki fırtınaların ortasında sapasağlam durabilmek veya fırtınalarda kırılmamak adına şık bir şekilde eğilip bükülmek için. Yani en iyi versiyonuma ulaşmak için çırpınıyorum.

Bazılarınızın “ne gerek var canım, rahat mı batıyor?” dediğini duyar gibiyim. Bazılarınız ise “ben de, ben de!” diye bağırıyor. Çığlık çığlığa.

Gerçek şu ki, her birimiz kendimizle çalışıyoruz. İstemesek de doğamız bunu istiyor, çağırıyor. İnsanın kendi ile çalışması değişik şekiller ve isimler alabiliyor. Örneğin; çalışmak, didinmek, çaba göstermek, uğraşmak, çırpınmak. Bu ifadelerin hepsi aynı şeyi anlatıyor ancak hissiyatları ve hedefe ulaşma olasılıkları farklı. Kimi daha telaşlı, kimi daha sakin. Ancak hepsinin sizi kendinizin en iyi versiyonuna ulaştırma potansiyeli var.

Gelin aralarındaki farklara bakalım.

Çalışmak kelimesinin sakin bir hissiyatı var. Diyor ki; “Bir planım var, onun çerçevesinde hedefime doğru ilerliyorum.” Bu ifade aşağıdakilere göre daha nötr. Rengini fazla belli etmiyor. Dolayısıyla sonuçta arzu edilen başarıya götürür mü, bilinmez. Çalışmak genelde olumlu bir hissiyat yarattığı için hedefe ulaştırma olasılığı kanımca yüksek.

Didinmek kelimesi, çalışmanın biraz daha istekli ancak umuttan yoksun hali. Diyor ki; “Bir planım var, üzerinde büyük bir istekle çalışıyorum ama sonuca ulaşır mıyım, bilinmez.” Kendisini yargılayan insanlar bu kelimeyi sıkça kullanırlar.

Çaba göstermek kelimesi, çalışmaya biraz daha tutku katmış sanki. Diyor ki; “Bir planım var, heyecanla üzerinde çalışıyorum, olacak inşallah.”

Uğraşmak kelimesi, didinmekle benzer. Bunun biraz daha yılgın hali. Diyor ki; “Bir planım var, ancak üzerinde çalışmaktan bıktım. Bırakacağım sanırım.”

Çırpınmak kelimesi ise kanımca çok renkli. Yukarıdakilerin hepsinin tatlı bir karışımı :) Diyor ki; “Bir planım var. Bunu gerçekleştirmek için son derece heyecanlıyım. Çünkü çıktığım yolun beni değerlerimle, içimdeki hazinemle yeniden buluşturup yaşam yolculuğumu şenlendireceğinin farkındayım. Ara sıra umudumu kaybediyorum, yılıyorum ama bırakacağımı sanmıyorum. Ben bu yola baş koydum:)”

İşte bendeki durum bu. Çırpınıyorum :)

Siz ne durumdasınız?

“Bazı şeyleri bir çırpıda silemezsin. Çırpınarak silersin.”  İlhan Berk

Sağlıcakla,

Facebook Yorum

Yorum Yazın