Savaş MAHMUTOĞLU

Savaş MAHMUTOĞLU

Mail: [email protected]

ELİNİZİ NEYE ATSANIZ KURUYOR MU?

Var ya kesin bir uğursuzluk var üstümde.                                                                                                                                                           Nazar değdirmişler bana nazar.                                                                                                                                                                          Benim kadar şansız kimse var mı şu dünyada?                                                                                                                                                      Daha nice yakınmalar sıralayabilirim.                                                                                                                                                                        Sıkıntıların üst üste gelme nedenlerini hep merek etmişimdir.

Sorum şu: Neden sıkıntılar üst üste gelir?                                                                                                                         
Üç başlıkta açıklayayım : Kişinin Kendisiyle İlgili Olan, Kişiden Bağımsız Olan, Genel

1.Kişinin Kendisiyle İlgili Olan                                                                                                                                   

 Şimdi öz imaj denen bir şey var, öz imaj kişinin kendisini nasıl gördüğü anlamına geliyor. Mesela: yakışıklı, zeki, zayıf, beceriksiz gibi şeyler. Tabi bunlar sabit değil örneğin zeki birisi olduğunuzu düşünüyorsunuz ama ciddi bir hata yaptınız  bundan sonra  kendinizi belki  aptal olarak tanımlayabilirsiniz. Kendimiz hakkındaki düşüncelerimiz önemli çünkü gelecekteki  hayatımızı etkiliyor.                                                                  Örneğin Ahmet kendisini çalışkan, başarılı biri olarak görsün. İş yeri kapanmış ve  gittiği ilk iki iş yeri onu kabul etmemiş olsun. Ahmet haliyle kendisini artık işe yaramaz hissedecektir. Üçüncü iş yerindeki görüşmesini bir hayal edin bakayım. Kendisini işe yaramaz ve kesin reddedilecek biri olarak gören birisini patron işe alır mı? Siz patron olsanız alır mısınız? Sonra yıllarca süren işsizlik süreçleri hikayeleri başlar.

2.Kişiden Bağımsız Olan                                                                                                                                                                                    Şimdi örneğimiz güzel bir kız olan Ayşe olsun. Ayşe son zamanlarda biraz kilo almıştı. Onu uzun zamandır görmeyen teyzesinin ilk tepkisi galiba şöyle olur:                                                                          

- Kızım bu ne hal, gencecik kızsın yakışmıyor bu kilolar. Buna annenin ve bir iki arkadaşın uyarısı da eklenince artık Ayşe’nin kendisini zayıflaması gereken bir şişman olarak görmesi nerdeyse kesin. Bunun stresiyle daha çok yemek yeme ve derken kiloyla kavga ederek geçirilen yıllar yaşanmaya başlar.

3.Genel                                                                                                                                                                                                         Örneğimiz zengin iş adamı Mehmet bey olsun. Ülke ekonomik krizdedir ve Mehmet beyin tanıdığı bir çok arkadaşı iflas etmiştir. Bu durum Mehmet beyi çok korkutmuştur. Mehmet bey tedbir olarak yatırımları ve işçi sayısını azaltma kararı almıştır. Artık elimizde iflastan korkan, yatırım yapmayan ve işçi kovan bir patron var. Sizce Mehmet beyin sonu ne olur? Bence elimizde acıklı acıklı iflas yıllarını ve hayatın zorluklarını anlatan bir Mehmet beyimiz  olur.

ÇÖZÜM                                                                                                                                                                                                                Asla ama asla GÜZEL öz imajlarınızdan vazgeçmeyin. Hepimiz insanız bazen arkadaşlarımızdan bazen kendi iç dünyamızdan bazen de ülkede olup bitenden etkileniyoruz ve  bu gayet doğal. Önemli olan bu olumsuzlukları kimlik haline getirip ben artık buyum dememek. Bunun için moralinizi yüksek tutmanız şart. Film izleyin,kitap okuyun, dua edin, tatil yapın, dertlerinizi anlatın kısacası sizi mutlu eden şeyler yapın.        Maalesef benim olumlu öz imajım bozuldu, düzeltmem için ne yapmam gerek?                                                   

 Hiçbir şey! Evet evet hiçbir şey. Kendinize zaman tanıyın. Olumlu öz imajların güzel yanı çok dayanıklı olmaları . Tek bir şeye ihtiyaçları var soluklanmaya/zamana. Sürekli zarar mı ediyorsunuz iş yerinizi kiraya verin, bir yıl tarımla uğraşın. Kendinizi tekrar güçlenmiş hissedince dönersiniz. Kilo mu veremiyorsunuz, rejime, spora son verin, dikkatinizi başka şeye yönlendirin, kitap yazın mesela. O olumsuz öz imajla yapacağınız tüm girişimler sadece daha da dibe çekecektir sizi. Sizde ELİMİ NEYE ATSAM KURUYOR dersiniz sonra.

Bu arada güzel şeylerde üst üste gelir (Abi herife Allah yürü ya kulum demiş daha geçen ikinci evi aldı. Tanıdık geldi mi !) yeter ki kendinize olan sevginizi, saygınızı yitirmeyin.

Kalın sağlıcakla.         

Facebook Yorum

Yorum Yazın