Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Farkındalık / Bildiklerini silmek

Sevgili Dostlarım,

Anthony De Mello’nun Farkındalık isimli kitabından esinlenerek hazırladığım yazı dizisine devam ediyoruz.

Yaşamınızda tekrar eden ve kabak tadı veren konular var mı?

Örneğin;

“Karşıma hep aynı erkekler çıkıyor!”

veya

“Hangi işe girsem başıma hep aynı şey geliyor!”

veya

“Yüzlerce diyet denedim, şu kilolarımdan kurtulamadım!”

Lütfen not edin. Aynı olayların, aynı şablonların, aynı kalıpların yaşamınızda tekrar etmesi, bunları sizin yarattığınızın göstergesidir. Örneğin yukarıdaki “Karşıma hep aynı erkekler çıkıyor!” cümlesini düşünecek olursanız, birbirinden bihaber erkeklerin sözleşip sizi bulması mümkün mü? Değil. Bu cümlenin gerçeği yansıtan şekli şöyle:

“Hep aynı tip erkekleri buluyorum!”

Yaşamınızda tekrar eden şablonları “ben” öznesiyle anlatmaya başlarsanız farkındalığın, uyanışın ilk adımını atmış olursunuz.

İkinci adım biraz sarsıcı gelebilir. Ancak lütfen dinleyin:

Yaşamınızda tekrar eden kalıpları kendinizin yarattığının ayırdına vardıktan sonra yapmanız gereken, bu konular hakkında bildiğiniz her şeyi silmek. Evet, yanlış duymadınız. Bildiğiniz her şeyi silin lütfen. Silin ki yeni bilgiye, bilgeliğe yer açılsın. Zihniniz bu silme işlemine karşı epey direnç gösterecektir. Bu kadar yıllık deneyim, birikim nasıl silinir? Bari bir kısmını tutalım; gibi önerilerde bulunacaktır. Lütfen bu noktada zihninizi dinlememeyi seçin. Yeniye yer açmak için eskinin, artık size hizmet etmeyen, miadı dolmuş bilginin gitmesi gerekiyor.

İşte bu nokta, inanç (belief)  ve iman (faith) arasındaki ayrıma geldiğiniz nokta.

İnanç, bir konu hakkında bildikleriniz ve deneyimleriniz üzerine kurduğunuz bir teoriden ibarettir. Ancak imanda herhangi bir teori yok. İmanda, yaşamın tüm belirsizliğine ve bilinmezliğine karşın sistemin sizi koruyacağına dair olan güven var. İşte, yaşamınızda tekrar eden kalıpları değiştirmeye niyet edip (iman edip) halihazırda bildiklerinizi silmeye hazır hale geldiyseniz, şimdiye kadarki inanç kalıplarınıza veda edip hiç bir şey bilmediğiniz ve yeni öğrenmelere açık olduğunuz bir yolculuğa çıkmaya hazır hale geldiniz demektir.

Toparlayacak olursak:

Yaşamınızda tekrar eden kalıplar sizin eseriniz. Bu kalıpları kırmaya niyet ettiyseniz, lütfen aşağıdaki adımları takip edin:

1) Uyanın
2) Geçmişte size hizmet etmiş ancak artık etmeyen inanç kalıplarınızı ve bilgilerinizi fark edin ve onlarla vedalaşın
3) Hiç bir şey bilmediğiniz alana geçip yeni öğrenmelere yer açın

Yeni öğrenmelere hazır hale geldiyseniz artık tek yapmanız gereken dinlemek. Size ihtiyacınız olan yeni bilgiyi getirecek herkesi, her kanalı dinlemek. Dinlemek sizi sakinleştirecek, dinginleştirecek ve ihtiyacınız olan yeni bilgileri edinmenize yardım edecektir.

“Bizi özgürleştirecek olan, bildiklerimizi silmektir.”  Peak Coaching

Faydalanabileceğiniz Kaynakçalar:

1) Işığı Arayanların Karanlık Yanı / Debbie Ford. Bu kitabı birkaç kişinin şiddetli tavsiyesi üzerine edindim. Yeni okumaya başladım. Işığı ararken karşımıza çıkan karanlık yönlerimizin ne anlama geldiğini ve bize nasıl hizmet edeceğini anlatıyor. Okumaya değer.

2) Instagram ve Facebook’ta Peak Coaching kurumsal hesabımı takip ederseniz buradan harika fotoğraflar eşliğinde size iyi gelebilecek paylaşımlar yapıyorum.

Sağlıcakla,

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın