Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Farkındalık / İnsanlarla sonsuza kadar doyumlu ilişkiler kurmanın yolu

Değerli Dostlarım,

İnsanlarla ilişkileriniz nasıl?

Keyif alıyor musunuz?

Yoksa bir şeyler uğruna insanlara tahammül mü ediyorsunuz?

Bugün sizinle, insanlarla doyumlu ilişkiler kurmanın formülünü paylaşacağım. 4 aşaması var:

1. aşama: Bağımlılık. Bu aşama 18 yaşına gelene kadar azalarak devam ediyor. Doğduğumuzda her şeyimizle ebeveynlerimize bağımlı iken 18 yaşına gelince bağımlılık yerini bir sonraki aşamaya bırakıyor.

2. aşama: Bağımsızlık. Bu aşama 18 yaşından sonra başlıyor. Yaşamımızla ilgili kendi kararlarımızı alabilecek aşamaya ulaşmış oluyoruz. Bu aşama ile eş zamanlı olarak aşağıdaki aşamayı da öğrenmeye başlıyoruz.

3. aşama: Bağlılık. Bu aşamada, ailemiz başta olmak üzere içinde yaşadığımız toplumdaki diğer insanlarla birbirimize fayda sağlayarak büyümeyi ve gelişmeyi öğreniyoruz. Ayaklarımızın üzerinde durmak için başkasına ihtiyaç duymazken başkalarından aldığımız desteklerle ilerliyor ve büyüyoruz.

Bu üç aşama, diğer insanlarla kurduğumuz ilişkilerin aşamalarını tarifliyor. Dördüncü bir aşama var ki, zincirin son ve kanımca en mühim halkası.

4. aşama: Ne olursa olsun, koşulsuz bağımsızlık. Bir diğer deyişle beklentisizlik hali. Bu aşama, çevrenizdeki insanlardan bir şey beklemeksizin kendinizin her haliyle doyumlu bir ilişki içinde olma hali. Etrafınızda olan bitenden bağımsız, içinizdeki melodinin kesintisiz devam etme hali.

Dördüncü aşamayı deneyimleyebilmeniz için zaman zaman kendinizi etrafınızdan soyutlamanız gerekiyor. Örneğin pandemi dönemine bakın. Hepimiz evlerimize kapandık. 3 ay neredeyse kimseyle bir araya gelmedik. Pandeminin size sunduğu bu alanda kendinizle baş başa kalınca nasıl hissettiniz?

Korku?

Endişe?

Rahatlık?

Sevgi?

Şefkat?

Kendinize karşı her ne hissettiyseniz emin olun bu duygu yukarıda saydığım ilk 3 aşamaya direkt yansıyacaktır.

İnsanlarla olan ilişkiniz, kendinizle olan ilişkinizin bir yansımasıdır sadece.

Hiç şaşmaz.

“Şefkat başkasından beklenmez.” Anonim

Faydalanabileceğiniz Kaynaklar:

1. Ego is the Enemy / Ryan Holiday

Sevgiyle,

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın