Yağmur Küçük

Yağmur Küçük

Mail: [email protected]

FOBİ

  FOBİ

  Korkularımızla nasıl yüzleşiriz? Bazı insanlar üstüne gider korkularının, bazıları ise fobiye dönüştürüp hayatında kalıcı bir şekle büründürür.

Korku dediğimiz şey aslında yapmaya bir nevi çekindiğimiz şeylerdir. En basitinden yükseklik korkusu olanlar aşağı baktıklarında kendilerini kötü hissedip hemen geri çekilirler. Bu korkunun üstüne gittiğimizde ise, ismi alışkanlık olur. En çok yaptığımız şey yani alışkanlıklarımız, çok tecrübeye sahip olduğumuz için bize güven veriyor ve korkuyu söndürebiliyor.

Deneyler kanıtlanmış korku kavramı aslında sonradan edilen bir benimsemedir. İnsan yalnız kalmaktan korkuyorsa, yalnızlığı çok yaşamamış demektir. İnsan yılandan korkuyorsa normal olarak her gün yılan görmediği içindir. Bu kabul edilebilir korkumuzun üstüne gitmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hayatımızda bir alerji gibi sonsuza kadar yaşayacağına, bizi güçlendirebilecek bir silah haline getirmeliyiz ki ileride önümüze çıkınca geri adım atmayalım.

 Hatta belki de korku duyduğumuz herhangi bir şeyi bize her gün pratik şeklinde gösterdiklerini düşünürsek fobilerimiz, hobi bile olabilir. Biz yeter ki korku kavramını kafamızda büyütmeyip bir engel haline getirmeyelim.

                           

Facebook Yorum

Yorum Yazın