Orhan yalkın

Orhan yalkın

Mail: [email protected]

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİ BELEDİYESİ KENT ESTETİĞİ DAİRE BAŞKANLIĞINA

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİ BELEDİYESİ KENT ESTETİĞİ DAİRE BAŞKANLIĞINA

GAZİANTEP

 

            Büyükşehir Belediyemizde “Kent Estetiği Daire Başkanlığı” olduğunu yeni öğrendim. Estetik sözünü duyunca, yıllardır kangrene dönüşen bir konu için, bu isme dört elle sarılmak istedim; sarıldım.

            ***

            Bu daire başkanlığın görevi, şehri güzel göstermek, şehre estetik kazandıracak işler yapmak, estetiği bozan görünümleri ortadan kaldırmak olsa gerek. Gerçekten Büyükşehir Belediyesi bünyesinde böyle bir dairenin bulunması önemli ve elzemdir.

            ***

            Kavaklık ve Öğretmenevleri ve de bazı yerlerde dış aydınlatma hatları yer altına alındığı malumlarınızdır.

           Ancak yer altına alındıktan sonra ana cadde ve sokaklarda bulunan bir zamanlar aydınlatmada kullanılan beton ve demir elektrik direkleri, aradan yıllar geçmesine rağmen sırıtıp durmaktadır. Örneğin, Öğretmenevleri mahallesinde 125 metre boyundaki Meteoroloji Sokakta hiçbir işe yaramayan bu tür direklerden tam on bir adet vardır. Yalnız bir sokakta bu kadar. Böylece tonlarca demir hurda atıl vaziyette beklemektedir.

            ***

Bu köşede birkaç kez aynı konu üzerinde durunca TEDAŞ yetkililerinden bir müdür, bu direklerin dava konusu olduğundan söz etmişti. Atık kim ile kim davalılar bilmiyorum.

Ancak şunu çok iyi biliyoruz ki, şehrin estetiğini bozan bir varlığın yıkılması için belediye, sahiplerine süre verir. Bu sürede sahipleri yapmazsa, belediye kendisi yıkımı yapar ve yıkım masrafını sahiplerinden alır. Estetik Daire Başkanlığı da direk sahiplerinden direklerin kaldırılmasını ister; ilgilenmezlerse, belediye kaldırır ve masraflarını sahiplerinden alır.

Sayın Başkan,

Konuya el atıp, sokak ve caddelerin estetiğini bozan bu direklerin kaldırılması mahalle halkı olarak arzumuzdur.

Bu direklerin kaldırılmasıyla, hem estetiği bozan unsurları ortadan kaldırmış hem de  ekonomiye çürüyen hurda demirleri kazandırmış olacaksınız.

Saygılarımla,

 

                                                                                  Orhan YALKIN       

Facebook Yorum

Yorum Yazın