Memik Bakır

Memik Bakır

Mail: [email protected]

GELİYORUZ

GELİYORUZ

Nihayet kesin kararın verilmesinden sonra yaklaşık iki ay sonra kaldığımız yerden Koranavirüs gölgesinde lig yeniden başlıyor. Alınan tedbirlerle seyircisiz olarak bu sezonu tamamlıyoruz.

Avrupa da beş büyük lig olarak tanımlanan İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa ( Fransa’da ligler iptal edilip son haliyle tescil edildi )bu ülkelerin federasyonları özellikle Almanya Bundesliga’yı takip edip bir kaç hafta sonrasında liglerin tamamlanacağını açıkladılar.

Türkiye de onlarla beraber hareket edip ligleri devam kararı alarak 2019 -2020 sezonunu tamamlamaya karar verdi. Şimdi buradaki amaç, aslında virüs gölgesinde ekonomik olarak zaten zorda olan kulüpler daha da kötü durumlara düşmemesi için alınmış bir karardır. Hatta ligimizin son yedi sırasındaki kulüpler   salgını da fırsat bilip küme düşmeyi kaldırtmak için türlü bahaneler uydurarak birlikte hareket etmeye çalıştılar. Neyse ki federasyon ( dış mihrakların etkisiyle olsa gerek ) bu isteği zor da olsa geri çevirdi. Aslında alınan bu kararın da bir soru işareti içerdiğini düşünüyorum. Nasıl ki İngiltere’de Liverpool otuz yıl sonra hem de açık ara zirvede olmasına rağmen İngiliz federasyonu ligi tescilleyemediyse aynı senaryonun süper lig için geçerli olduğu kanısındayım .

Yalnız tek bir farkla ,bizde sadece Trabzonspor değil yirmi altıncı hafta oynandıktan sonra veryansın eden ve hatta virüse yakalanıp tedavi gören bir muteber zat önce liglerin bu şekilde oynanamayacağını ısrarla belirtse de daha sonra ortaya çıkan lig bu şekilde tescillenmeyip iptal edildiğinde bir yıl sonra Avrupa kupalarına gidemeyeceğini öğrenince lig oynanmalı diye beyanatlar vererek ligimizin devam etmesinde etkili rol oynamışlardır .

        Şimdi bunca senaryoyla Avrupa’nın önde gelen liglerini örnek alarak lige devam kararı alan federasyon sıkı önlemler alarak maçları seyircisiz olarak bitirecek ve gelecek sezona kısa bir arayla start verecek. Umarız hiç kimseye bir sağlık problemi olmadan ligler biter de herkes rahat bir nefes alır. Alınan bu karardan sonra şimdi takımların performanslarını merak etmekteyim .Düşünsenize liglerin devamını isteyenler oynanacak sekiz maçta eğer kötü bir durum olurda lig sonunda sıralamada bir değişiklik olursa merak ediyorum liglerin iptali için FİFA'ya ,UEFA'ya ve hatta CAS'a giderler mi? Bekliyoruz ve de GELİYORUZ .

Facebook Yorum

Yorum Yazın