Selahattin VURAL

Selahattin VURAL

Mail: [email protected]

Genç yaş kalp krizleri

Çevremizde gün geçmiyor ki hiç ummadığımız gencecik insanların arkalarında gözü yaşlı eşler ve çocuklar bırakarak aramızdan ayrıldığını çevremizden veya gazete sayfalarından okuyarak üzülmeyelim. Peki bir sonraki siz olabilir misiniz?

Çocuklarımıza ödül olarak hamburger cips kola yemeye götürdükçe hem kendimizi hem çocuklarımızı bu tehlikenin kucağına atmış oluyoruz. Tüm bunların sorumlusu damar sertliği olarak bilinen Ateroskleroz.

Ateroskleroz damarların iç duvarında çeşitli maddelerin birikimine bağlı olarak meydana gelen kalınlaşma ile ortaya çıkan hastalık durumudur. Atheromalar nedeniyle arter daralır ve kanın içindeki akışı sınırlanır. Kısacası,atardamar duvarının esnekliğini kaybetmesiyle sertleşmesi durumudur.

Kalp atardamarında oluştuğu zaman; Göğüs ağrısı, göğüste sıkışıklık, baskı veya yanma hissi oluşur. İleriki durumlarda kalp krizi görülür.

Böbrek arterinde oluştuğu zaman; Böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon görülebilir.

Beyin arterinde oluştuğu zaman; Felç, uzuvlarda uyuşma, diksiyonda sıkıntı olabilir.

Erken teşhisi oldukça zor olan bu hastalıkta önemli olan koruyucu tedbirleri almak ve eşlik eden hastalıklarla etkin mücadele etmektir. Özellikle genç yaşta meydana gelen kalp krizlerinde yaşlanmayla birlikte gelişen kollateral damar(köprü damarlar)olmadığı için ölüm oranı daha yüksek olmaktadır.

Aterosklerozun en önemli nedenleri; Yüksek tansiyon, Sigara içme, şişmanlık, hareketsizlik, kanda lipitlerin yükselmesi, stres ve endokrin bozukluklarıdır.

Erkek, sigara içen, büro işi yapan yani hareketsiz ve şişman biriyseniz dikkat. Çanlar sizin için çalıyor.

Daha az şeker daha çok hareket…

İşte sağlık reçetesi…

Facebook Yorum

Yorum Yazın