Yağmur Küçük

Yağmur Küçük

Mail: [email protected]

Hayattan Her Bir Parça

Picasso'nun resimlerini hiç görmüş müydünüz? Bazen yaptığı insan motifleriyle, bazen de hayal gücünün yarattığı parçaları birleştirerek ortaya eserler sunmuştur. Aslında herkesin hayatı da öyle değil midir?

Gözünün önünde beliren hayallerle, bazen de küçük olayları birleştirerek sunduğumuz yaşamımız. Resimlerle insanlar arasında bir fark var diyemeyiz çünkü.

 Picasso, " Bitirilmiş olsa bile, resim ona bakarken kişinin ruh haline göre değişmeye devam eder. Bir canlı gibi yaşam sürdürür ve gündelik hayatın bize dayattığı değişimlerden geçer. Resim yalnızca ona bakan kişide hayat bulduğuna göre bu da doğal sayılır." demiştir. Renkler, çizimler, tuvaller...

Hepsi aslında ressamın hayatından bir parça değil mi? Her ne kadar şiirler veya romanlar bizlere hitap ettiğinde beğeniyorsak, resimlerde de kendimizden bir parça gördüğümüzde beğenmez miyiz? Bazen anlam veremediğimiz çizimler, saçma bulduğumuz çizgiler aslında ne kadar karmaşık da olsa, o ressamın kendisini yansıtmaz mı? "Resim parçalardan oluşan bir bütündü.

Bende ise resim, parçalayarak oluşan bir bütün." Bu cümle çoğu şeyi açıklamıyor mu aslında? Yaşanmış bazı şeyleri o tuvale sığdırılarak bir nevi ölümsüzleştirilmiyor mu? Ama o ana da sıkışıp kalınmıyor. Çünkü herkesin hayatı yaşama biçimi, yarının daha güzel olma umuduyla yeşeriyor. Picasso' ya, kariyerinin en güzel döneminin hangisi olduğu sorulduğunda da şöyle demişti : "Bir sonraki."

Facebook Yorum

Yorum Yazın