Sezin GÖREN

Sezin GÖREN

Mail: [email protected]

KARDEŞLER ARASINDAKİ GÜÇLÜ BAĞI OLUŞTURMA YOLLARI 1

            Yeni bir kardeş fikrine büyük çocuğunuz, başlangıçta fazlasıyla heyecanlansa da bebek doğduktan sonra bu fikir pek de iyi bir fikirmiş gibi gelmeyebilir.  Büyük çocuğunuzun bebeğe karşı davranışları ve yaklaşımı aslında onun mizacıyla ilgilidir. Yenilikler karşısında değişime daha açık ve kendi kendine yetebilen çocuklar, daha kolay uyum sağlarken; aşırı hassas, duyarlı, değişiklikler konusunda zamana ihtiyaç duyan ve alıştığı düzenini seven çocukların yeni bebeğe ve onunla birlikte gelen değişikliklere uyum sağlaması uzun zaman alabilir.

Büyük çocuğunuz, bebek gibi davranışlarda bulunarak sizin bu konudaki tavrınızı görmek isteyebilir. Örneğin, bebek koltuğuna oturmak, bez takılmasını istemek, içeceklerini biberondan içmeyi istemek gibi. Büyük çocuğunuz bunları tamamen sizin dikkatinizi çekerek eskisi gibi onunla ilgilenmenizi istediği için yapıyor olabilir.

Duygularını yeni doğan bebeğe bağırarak, kollarına bacaklarına zarar vererek veya onun eşyalarını/oyuncaklarını elinden almaya çalışarak gösterebilir.

Aslında büyük çocuğunuz, kardeşiyle yakınlaşmak için içten içe istekli olacaktır ama bunu nasıl yapacağını bilemediği, aynı zamanda da sizin sevginizin bölündüğü gibi olumsuz düşünceleri düşünerek, yeni kardeşini sevmek ve sevmemek konusunda bocaladığı için değişik davranışlar sergileyebilir.

Kardeşler arasındaki bağı oluşturup güçlendirmek için en büyük görev anne ve babalarındır. Ebeveynler, çocuklar için birer rol model olduğu için ebeveyn davranışları, yaklaşım tarzları ve en önemlisi her koşulda her çocuğa eşit bir şekilde sevgilerini göstermeleri çocuklar üzerinde büyük etkiler yaratır.

İşte kardeşler arasındaki bağın oluşumu ve devamlılığı için yapılması gereken önemli ve pratik ipuçları:

Büyük çocuğun kardeşe uyum sağlaması için pratik ipuçları:

Yeni doğan bebeğiniz sizin hayatınıza yenilikler getirdiği gibi çocuğunuzun hayatına da getirecektir. Ailece bütün düzeninizin değişmesine sebep olacaktır. Eve gelen misafir sayısındaki artış, uyku düzeninin değişimi, yapılan programlara yeni doğan bebeğinizin eklenmesi ya da onun doğumundan dolayı eskiye oranla daha az etkinlik yapmanız gibi.

Bu tarz durumlarda, büyük çocuklar kendi rutinlerinin değişmesinden minik kardeşlerini sorumlu tutabilirler. Bu yüzden, büyük çocuğunuzla yaptığınız aktiviteleri, eğer varsa onun sahip olduğu ve benimsediği gündelik rutinlerini devam ettirmeye özen gösterin; devam ettiremediğiniz durumların nedenini yeni doğan bebeğinizden değil, kendinizden kaynaklı olduğunu ona belirtin.

Büyük çocuğunuza özel görevler verin. Örneğin, misafirleriniz geldiğinde bebeğe dokunmadan önce ellerini yıkamaları gerektiğini hatırlatmak, bebeğinizi yıkarken büyük çocuğunuzda onun ayaklarını sabunlaması, giydireceğiniz kıyafeti ona sorarak “Bugün ne giydirsek acaba? Hadi gel seninle birlikte seçelim” gibi. Böylece, kardeşi için yapılması gereken önemli şeyleri başkasına iletecek, onun bakımıyla ilgili aktivitelere katılmış olacak ve kendisini özel hissedecektir. Çünkü bu hatırlatmaları yapan kişi ve sizin en büyük yardımcınız olan tek kişi o.

            Büyük çocuğunuzun fikirlerini alın. “Kardeşin sence bugün mavi badisini mi yoksa sarı badisini mi giymek ister sence?” veya “Kardeşine hikâye anlatırken bugün sen bana yardımcı olmak ister misin?” gibi.

Eğer bebeği tutmak isterse “o daha çok küçük sen tutamazsın” demeyin. Nasıl tutması gerektiğini onunla göz kontağı kurup anlayabileceği bir dille anlatın ve koltuğa oturup tutmasını isteyin böylece siz de her iki yanına yastıklardan bariyer yapabilirsiniz.

Bebeği birlikte izleyin. Büyük çocuğunuzu yanınıza çağırın ve “kardeşinin gözlerine bak nereye bakıyor sence? Baksana ellerini nasıl tutuyor, sence ne düşünüyordur?” gibi sorular sorarak onu daha yakından tanımasını sağlayın.

(Devam edecek)                                    Uzm. Gelişim Psk. Sezin GÖREN

Facebook Yorum

Yorum Yazın