M.Bora Zor

M.Bora Zor

Mail: [email protected]

Kentsel Dönüşüm Yıkıp, Yapmak mıdır ?

Haftalardır devam ettirdiğimiz mahalle ziyaretlerinde görüyoruz ki, şehri yönetenlerin yaptıkları yanlışların büyük kısmı masa başında karar vermekten kaynaklanıyor.

İyi planlanan, uygulamaya geçilmeden önce iyi gözlem yapılan projeler, vatandaş tarafından da  kabul görüyor ve başarılı oluyor.

Mahalle ziyaretlerinden önce, teorik olarak Kentsel Dönüşüm çalışmalarının şehre büyük fayda sağlayacağına  inanıyordum. Dip dipe yapılmış, insanların hava alacağı bir alan bulunmayan ve köhne yapılardan oluşmuş mahallelerin yıkılıp daha modern ve sağlıklı yapıların yapılmasına kim karşı çıkabilir ki.

**

Ancak masa başında planlandığı her halinde belli olan proje, sokağa indiğinizde anlamsızlaşıyor. Çünkü projeler hazırlanırken sadece evlerin yıkılmasına odaklanıldığı, insan unsurunun dikkate alınmadığını görüyorsunuz.

Türktepe'de, Nuripazarbaşı'nda, Daracık'ta, Kanalıcı'da, Yazıcık'ta evler gerçekten çok eski ve bakımsız. İnsanlar bu mahallelerde son derece sağlıksız ortamlarda yaşıyorlar. Onlar da bu yaşamı istemiyorlar. Onlar da daha güzel evlerde yaşamak istiyorlar. Bu açıdan bakıldığında bu evleri bir an önce yıkmak gerek.

Ancak mahallelere girdiğinizde işin diğer boyutu gözler önüne seriliyor. Bu mahallelerdeki insanlar, zaten zorunluluktan buralarda oturuyorlar. İmkanları olsa oralarda bir an durmayacaklar. Ama bu evler dışında başka imkanları da yok.

Bu eski mahallelerin kümes gibi evlerinde 3-4 ailenin birlikte oturduğunu görüyorsunuz.  Kimi evlerde imkanı olmayan insanlar hayırsever birileri tarafından ücretsiz oturtuluyor.

Şimdi biz bu şartlarda yaşayan insanlara evinizi yıkacağız diyoruz. Kamulaştırma ücreti ödeyerek de kendimizi kandırıyoruz. Çünkü bu evlere verilen ücretle, bu evlerde oturan 3-4 aileyi bir dam altına sokmanın, yeni bir ev sahibi etmenin mümkün olmadığını çok iyi biliyoruz.

Tabi ki bu evlere daha yüksek ücretler ödemek, belediyelerin de bütçesini aşacak bir maliyet getirir.

Ama bu şartlarda bu evleri yıkmak, vatandaşa hizmet midir, yoksa vatandaşa yeni bir çile yaratmak mıdır, bunu iyice bir düşünmek gerekiyor.

Sanırım kentsel dönüşüm çalışmalarını, ev yıkıp yenisini yapmak olarak odaklandığı stratejisini biraz daha insana ve sosyal hayata yönlendirmedikçe bu projenin başarılı olması zor gibi görünüyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın