Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

KORUMA, İZOLASYON, HAPİS…

 

Bu garabet, gudubet, sevimsiz, tanımsız bakteri yüzünden ülkemizde sayısı sekiz milyonu bulan 65 yaş üstüne uygulanan, adını "sağlığınız için evde kal" koyduğumuz ne idüğü belirsiz uygulamalar artık bardağı taşırma noktasına geldi.

Gücü yeten yetene anlayışı ile 65 yaş üstü için, bari siz ayak altından çekilin uygulaması, telkinle, tavsiye ile uygulamada görülen  birçok hatalı, uygulanamayan, uyulmayan önlemlerden biri  olarak artık tadını kaçırdı.

Bu mücadelede tabi ki kişi kendisi ve sorumlu olduğu aile bireyleri ve topluma karşı, sorumsuzca davranıp sağlık riski yaratma lüksüne sahip değil, olmamalı da. Ancak, bir anlamda özgürlüğü bağlayıcı bu uygulamanın koşulları ne olursa olsun, kişide bir yerde kapalı olmanın doğurduğu çeşitli psikolojik sorunlara yol açacağı tartışmasızdır.

Böyle bir uygulamanın sosyal yaşama yeniden uyum sağlamada önemli sorunlara yol açacağı da bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür bir uyumsuzluğun iletişim sorunu olarak dışa yansıyan depresif davranışlara sebep olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Kişinin sağlık nedeni ile olsa bile izole edildiği kısıtlı özgürlük hali, yarı açık hapishane hayatı insan yapısının bir noktadan sonra kabul edebileceği bir şey değildir.

65 yaş için çerçevenin sadece izolasyon  yapma ile yetmeyeceği de Bilim Kurulu'nda değerlendirilerek bazı iyileştirmeler yapılması gerekir. Mekanın uzun süre değiştirilmemesi ve aynı kişilerle paylaşılmasının getireceği sorunları çözecek uygulamalara yer verilmelidir. Yeterli olmayan sınırlı hareketin yaratacağı fiziksel sorunlar yanında, bedensel hastalıklarda ağırlaşmanın,  baş ve boyun ağrılarının, mide ağrılarının, depresyonun, kaygının, korkunun, tedirginliğin, sıkıntının  neden olacağı hastalıkları ve bu salgının etkilerinin uzun zaman süreceği göz önüne alınırsa 65 yaş üstü kişilerin yeniden sağlığına kavuşturulması maliyeti de göz önüne alınmalıdır. Gerçi hazır böyle bir fırsat çıkmışken, birkaç dost müteahhide 65 yaş üstü hastanelerini kılıfına uydurup ihale ile yaptırtırız, hem de hasta garantili...

                                                                                              M.Sait KÖSE

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın