Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

Kurnazlık mı?

 

Çok merak ediyorum biz ne ara böyle olduk?

Biz ki komşusu açken kendinin tok yatmaması  öğütlenen, biz ki cephede savaşırken düşmana erzak atan şehitlerin torunları, biz ki çocuklarımızın beslenme çantasını hazırlarken sınıftaki diğer arkadaşlarını da düşünen insanlar, şimdi ne haldeyiz..?

Tüm Dünya ülkelerinin başının belası Corona illetine karşı en etkili önlemlerden biri olan sabun, kolonya yatırım malzemesi oldu..  Virüsün etkisi algılandıkça, yayıldıkça fiyatları katlandı... En masum haliyle akıllarda şu var; fiyatı daha da artmadan  3-5 paket, şişe almalı mı? Ya almazsak, acaba ilerleyen günlerde alım gücümüz hiç mi almaya yetmez?

Marketlerde izdiham, kasada uzayan kuyruklar, raflar yağmalanırcasına boşaltılıyor. İnsanlar ne komşu dinliyor, ne arkadaş, ne akraba… Doldurdukça dolduruluyor sepetler… Bana yetsin, benden sonrası tufan.

 Aynı gemideyiz unutmayalım. Hele benim olsun fazlasını, çürüyenini atarım hiç önemli değil. Makarna üreticilerinden açıklama gelmiş; Korkulacak hiçbir şey yok herkese yetecek kadar üretim yapabiliriz diye. Üretici bu açıklamayı yaparken bile satıcı 3.00tl'lik makarna paketini sinsice 5.00tl'ye  çıkarma kurnazlığında...  Bunun adı kurnazlıksa tabi..

Fırsatçılık aldı başını yürüyor. Deprem olur, ev sahipleri sağlam kalan evlerinin kiralarını iki katına çıkarır, Havalimanında patlama olur taksici 20.00 liralık yere 100.00 lira alır…

Ve korona salgını başlar kolonya olur 20 lira... Nereden nereye..? Kim bizi bu hallere getirdi? İçimizde canavar vardı desem, dışarı çıkmasına Corona mı vesile oldu? Yoksa birileri ayarlarımızla oynayıp gerçek yüzümüzü mü açığa çıkarttı?

Kötü insan yoktur, kötü şartlar vardır desem, savaş yıllarından daha mı zor hallerdeyiz? Daha büyük felaketler yaşanırsa ne yaparız acaba? Bir yudum su almak için nelerden vazgeçebiliriz  diye düşünmemize gerek kalacak mı acaba?  Böbreğimizi 1 paket pirince değiştirirler mi dersiniz?

 Yozlaştırıldık... Daha da yozlaştırılıyoruz... Çok değil son 18 yılda tüm insani  değerlerimizi hızla kaybettirildik..

Artık çok bencil, çok fırsatçı, çok kurnazız...

Bunu adı kurnazlıksa tabi...

Facebook Yorum

Yorum Yazın