Savaş MAHMUTOĞLU

Savaş MAHMUTOĞLU

Mail: [email protected]

LİMBİK FERHAT

Bana sizlerle her çarşamba günü buluşma imkanı veren Ekspres ailesine en içten teşekkürlerimi sunuyor ve yazıma bir soruyla başlıyorum:

Limbik Sistem nedir ?Güzel yurdumun insanı anlamını bilmediği bir söze denk geldiğind eşaka yollu sorduğu“ekmeğe dürülür mü bu, yenir mi ki?” sorusuna cevap vereyim: “HAYIR EKMEĞE DÜRÜLMEZ, beynin bir bölümüdür.” Göstereyim hemen.

Sistemin önde gelenlerinden Hipotalamus,Talamus, Amigdala ve Hipokampüs kardeş kardeş geçinmekteler ve bizleri de türlü türlü hallere sokmakta bir hayli marifetlidirler. Ne mi yaparlar?

Sayayım :

  1. 1.Hafıza   
  2.  2.Öğrenme                                                           
  3.  3.Duygularımızı denetleme (aşk, korku, tiksinme, nefret vb.)4.Cinsellik ile ilgili konular
  4. 5.Motivasyon(Gaza gelme)                                                        
  5. 6. Hormonların ne kadar salgılanacağı gibi işlere bakarlar.

Peki ya Ferhat kim?

Bu Ferhat var ya,  hani Şirin’e tutulup dağı delen, o deli işte. Hatırladınız mı? Efsaneyi hatırlayamayanlara ve bilmeyenlere gelsin: Ferhat güzeller güzeli Şirine sırılsıklam aşıktır, işin kötü tarafı Şirin’in kıskanç ablası da Ferhat’a vurulmuştur. Ferhat Şirin’i ister, bizim kıskanç ablada koca dağı işaret eder, del şu dağı, getir suyu, al Şirin’i der. Bizim aşık, alır balyozu vur Allah vur, deler koca dağı. Sonra suda boğulur falan….

Edebiyatçıların, şairlerin kara sevda dediğine gelin biz Limbik Sistemin aşırı çalışması diyelim. Kimse de bize haksızsınız diyemez     Ferhat'ın o koca dağı delmesini sağlayan sabırdan  (motivasyondan)  kim sorumlu?    

   -Limbik sistem .    

      

 Ferhat, Şirin’in eşi olmasını istiyordu (cinsellik) bu kimin işi?                            

-Limbik sistem.

Şirin’e sırılsıklam aşıktı  (duygu düzenleme), bundan kim sorumlu?                                                                      

    -Limbik sistem.

Gel de deme şimdi LİMBİK FERHAT diye.

Ferhat’ı, Ferhatları ayıpladığım sanılmasın. Çünkü bazı engeller Ferhat olmadan aşılmıyor. Bir liseli genç için üniversite Şirindir, sınavlar dağ.

Bir baba için Şirin çocuklarının mutluluğudur, dağ da tabi ki geçim derdi. Bende örnek çok.

Peki limbik sistemimi nasıl daha verimli kullanabilirim? Bunun cevabı da kalır bir başka yazıya. Her şey gönlünüzce olsun. Başarıya giden yolda suya dikkat!

 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın