Orhan yalkın

Orhan yalkın

Mail: [email protected]

LİSELERE GİRİŞ SINAVI ZORLU OLACAKTIR

 

            Eğitim sistemimiz, devlet politikası haline getirilmedikçe; her iktidar değiştiğinde hatta milli eğitim bakanı değiştikçe, milli eğitime yön vermek istenirse, dünya sıralamasında daha gerilere düşeceğimizden kimse şüphe etmemeli. Eğitime bu şekilde yön verildikçe, ne yazık ki eğitimimiz, bir türlü devlet politikası haline getirilemiyor veya getirilmiyor.

            Acaba neden?!

            ***

            Önümüzde liseye giriş sınavı (LGS) var. Önce bu sınava girecek öğrencilere başarılar dilerim.  Fakat öğrenciler için bu başarı o kadar kolay gözükmüyor.

            Geçen yıl LGS’na giren öğrenci sayısı, bir milyon civarında iken bu yıl bu sayı %50 artarak bir milyon beş yüz bin civarında bir rakamına ulaşacak gibi.

            İşin acayip yanı normal ve Anadolu liselerinde, bu öğrenciler karşılayacak sayıda derslik yok. Örneğin artan bu öğrenciler için ilave kırkar öğrencilik 12.500 dersliğe ihtiyaç vardır.

            Ne yazık ki birçok ortaokul mezunlarının normal ve Anadolu liselerine girebilme ihtimalleri, büyük rakamlarla ifade edilecektir.

            ***

            Öğrenciler bunu bilmeli ve sınava sıkı bir çalışmayla hazırlanmalıdırlar. Ancak, sınıfta kalmamak ve zayıf not verilmemesi talimatları karşısında birçok ortaokul mezunlarının bu liselere girme şansları çok zayıftır.

            Kendilerine İmam Hatip Liseleri gözükmektedir.

            ***

            Meslek okullarının orta bölümünün kapatılması, eğitim sistemimizin çarpıklıklarından biri olmuştur. Eğer kapatılmamış olsalardı. Bugün böyle bir sıkıntı yaşanmayacaktı.

            ***

            Eğitim sistemimizin en eksik yanı ilköğretimden sonra çocuklarımızın gidebileceği bir meslek okulu olmayışıdır. Eskiden vardı.

            Meslek okullarının orta bölümü açılmalıdır. İlköğretimde ki başarı, heves ve melekelerine göre öğrenciler meslek okullarına veya düz liselere yönlendirilmelidir.

            Eskiden olduğu gibi, meslek ortaokulundan mezun olan bir çocuk, aynı dalda liseye devam etmeli ve yükseköğrenimini de bu dalda yapabilmelidir.

            ***

            Böylece yükseköğrenim yapmak istemeyen insanlarımız, kısa bir öğrenimden sonra hayata atılıp ekmeğini kazanacak, sanayinin bilinçli ara eleman ihtiyacını da karşılamış olacaktır.

            Ekonominin kalkınmasında, gelişmesinde, meslek okullarının rolü çok önemli ve büyüktür.

 Gelişmiş ülkeler bu işi çoktan halletmişlerdir. Oralarda, üniversite önlerinde yığılma olmadığı gibi, üniversite mezunu bir kişiye dahi rastlayamazsınız.

 

                                                                       Orhan YALKIN

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın