Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

Muhasebeleştirme.

 

 

İster Yeni Corona Virüsü deyin, ister Covit-19, ister 5 Aydır kapıya dayanan, vurdum duymaz davrandığımız, önlem almakta halen yeterli davranmadığımız mikrop deyin. İster 20 yıllardır  laboratuvarlarda biyolojik silah için Emperyalist Güçlerce üretildi deyin.

Daha da senaryolaştıracağımız varsayım, öngörü, tez, karşı tez, bilim adına ne derseniz deyin. Herşeyi anlaşılmaz, karmaşık kıldığımız gibi sadelikten, sadeleştirmeden uzaklaştırıp bir ad koyun. Kimi bilenler, kimi çok bilmişler, bilen geçinenler;  Senaristi, oyuncusu, figüranı, ışıkçısı, sesçisi, setçisi, makyajcısı, giydireni-soyduranı, gişecisi-sinemacısı v.b. tüm Dünya insanının  rol ve katkısının olduğu bir gerçekle karşı karşıyayız.

Bilumum öğrendiklerimizi yerle bir edip, ister sarayda, ister sırça sarayda, ister yalıda, mütevazi evlerimizde, dairelerimizde, gecekondularımızda dört duvar arasına sıkıştığımız, elimizle edip boynumuzla çektiğimiz, günleri yaşıyoruz. Şimdi yaşamın koşuşturması içinde unuttuğumuz İnsan olmanın erdemini, insan ilişkilerinin saf, temiz, dürüst, birimiz hepimiz için hepimiz birimiz için anlayışını anlama zamanını muhasebeştirme zamanı.

Tüm değerlerini bir bütün olarak görmeden; ihanet, cinayet, katliam ölçüsünde yok ettiğimiz Dünya varlıklarının farkına varma, muhasebeleşme vakti. Sürdürülebilir yaşamın, bu hırsla tükettiğimizde sürdürülemeyeceğini anlama, muhasebeleştirme  zamanı. Yaratılmışların en şereflisi(!) olup, sıfatla hiç uyuşmayan söylem ve eylemlerimizi muhasebeleştirme zamanı.

Bu süreçte hiç bir işe yaramayan, güvence olmayan cebimizde ki, bankada ki, kasadaki çok paramızın, katlarımızın, yatlarımızın, fabrikalarımızın, arabalarımızın, marka takılarımızın, giysilerimizin, kuru öksürük, yüksek ateş, yutkunma zorluğu ile varlığını hissettiren göremediğimiz virüs karşısında  çaremiz olmadığının muhasebesini yapma zamanı.

En sade yaşam, en mutlu yaşamdır anlayışına uyan, pahalı parfüm yerine basit çarenin halen stokçu, fırsatçının inisiyatifinden kurtarılmayı bekleyen kolonya ve sıkı bir el temizliği için sabun kullanmaktan geçtiğinin muhasebesini yapma zamanı. Kısaca "İNSAN Ol''unma zamanı. Cihanda yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

Sağlıklı günlere.

Facebook Yorum

Yorum Yazın