Derya Sabuncu

Derya Sabuncu

Mail: [email protected]

NAFAKA

 

Bugünlerin en popüler gündemi nafaka durumu... Gerçekten insanlar iyice çığırından çıkmaya başladı. Öncelikle unutmamak gerekir ki bir  kadın nice  umut ve hayallerle  evliliğe adım atarken,  sükutu hayale uğramak hangi kadının  arzusu olabilir ? Hangi kadın ayrılmak için evlenir ki ? Fıtratı  gereği kadın;  evlenip yuva kurmak, annelik heyecanı yaşamak, kocasından ilgi ve şefkat görmek tek arzusudur.  İstisnalar vardır elbette, özellikle zengin erkeklerin mal varlığını uzun ince hesaplayan hubbucah hastaları  istisna ! Buna sözümüz olamaz. Bu mevzuda elbette mutabıkız.  Fakat genel ağırlık kimse boşanmak için evlenmez.

Medyada mütemadiyen nafaka konusunu gündem yapmaya, psikolojik baskı oluşturup kadınları  çaresiz bırakma, zillete duçar etme  çabası  tamamen büyük bir haksızlıktır. Bir erkek bencilane davranarak,  farklı bir kadınla mutlu olacak ve muferrah bir hayat kuracak diye, kendi öz  evlatlarının nafakasından kaçması adil olamaz !  Çocuklar sadece annenin değil, babanın da evlatlarıdır. Ve her iki birey de üzerine düşeni yapmak zorundadır. Çocuğu kendi tercihleriyle dünyaya getiren bireyler mesuliyeti de üstlenir. Artı evlilik akdinde,  dini nikah esnasında kadına erkek tarafından verilen mehir dahi  bu zamanda söz konusu değilken, ki bu  kadının tekrar kocasından  ayrılma durumunda teminatı ve hakkiyken; Allah bunu helal görmüşken,  hangi haris insanoğlu bu hakkı görmezden gelebiliyor ? Farzedelim ki kadına verilen iştirak nafakası;  evlilik akdinde mevzu bahis mehre sayılsın. Zira kadın kocasından aldığı mehri evlilik içinde yine eşine harcayabiliyor. Hatta çoğunlukla bu konuda bilgi sahibi olmayan evlilik yolundaki adaylar talep dahi etmeyebiliyorlar. Etse de kimsenin işine gelmiyor orası da ayrı bir hakikat.

Bu hakikati geçtiniz de evlatlarının sorumluluğunu alıp, onları yetiştirmek için çırpınan annelere nafaka  saldırısı yapmak hangi vicdanın sesi? Hangi zulmün  tutumu !

Çocuğu küçük veya hasta olan kadın çalıştığı vakit,  nelerle karşılaşacağını bilemeden kaderine terkedilebiliyor. Tıpkı geçmişte, Bursa’da bir annenin çalışmak için 5 ve 6 yaşındaki evlatlarını evde bırakarak ise gitmesi sonucu evin içinde çıkan yangınla iki yavrucağın ölüme terkedilmiş olması gibi ! Veyahut bakıcının  merhametli ellerine teslim edilip, anne sevgisinden mahrum,  sevgiye aç olarak büyüyen bireylerin topluma ne kadar faydalı olabileceklerini  sorgulamak elzemdir. Bu  olaylar devletin işleyiş sistemini sorgular niteliktedir.

Bir kadın;  sabahlara kadar,  ateşlenip hastalanan çocuğunun başında duruyorken,  ayrılmış olan  baba ise  özgürce sabah  vakitlerine kadar eğlence merkezlerinde gezip tozarken, ateşlenen evlattan bi haber... hangi merhamet verilen nafakanın haksızlığından bahsedebilir ? 

Şimdi sorarım çocuk iki kişilik ise neden anneler tek başına bu sorumluluğu yükleniyor?   İçtimai hayat  gereği durumlar ortada iken, nasıl bir kadın tek başına bu sorumluluğu alıyor ?

Efendime söyleyeyim  O vakit kimse evlenmesin, hayal de kurmasın!  Çocuk ta yapmasın! Kadın zulüm görsün, aldatılsın, şiddete maruz bırakılsın, ayrılmak istediğinde ya öldürülsün veyahut boşanma aşamasında süründürülsün, hatta ayrıldıktan sonra bile sokakta canının endişesi ile yürüsün ! Nedir bu kadın köle midir ?

 Milattan önceki  tartışmaları tekrar gündeme mi alsak acaba ? "Kadın insan mıdır " yoksa farklı bir mahluk mudur? Eski insanlığın enteresan tartışmasıydı. Soralım  nedir bu kadın ? Olayı idrak edememişe benziyor gibiyiz doğrusu. 

Bir erkek İstediği zaman evlensin, sonra kendisi  isterse boşayıp maddi manevi çaresiz bıraksın. Canı  istemezse köle gibi kullansın. Ohh ne âlâ bir hayat...

İşin garabet yanı, sosyal medya da zenginlik budalası kadınları  örnek gösterip,  nafaka olayını bitirmek ve sürekli o iğrenç nafaka paylaşımlarıyla karşılaşmak ne  müstehzi bir durum!

Hangi gurursuz  kadın  birinin parasıyla bir ömür geçinmek ister ki ?

Bu durumda mazlum olanı da ateşe attıklarını görmemeleri, katı ve merhametsiz kalbin habercisi değil de nedir ?

Evet belki çocuğu olmadan ayrılan kadına verilen nafaka doğru değil, ama işin içinde çocuk varsa onlar büyüyene kadar mesuliyet göz ardı edilemez!

 Hülasa konu bu kadar basitken,  bu durumların ayrımı yapılacak kadar kolay iken, o kadar İptidai ahvale  gerek yok !

Konunun özeti olarak şunu belirtmek isterim ki yasalar hayatımızı düzene sokmak, adaleti sağlamak ve kadın-erkek ayrılmaksızın her bir bireyin hakkını gözetmek için vardır. Kimse mağdur edilmeden haddi vasat düstur edilmelidir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın