Murat Ertütüncü

Murat Ertütüncü

Mail: [email protected]

Personel Yönetimi

Rahmetli Patronum , Duayen insan Ahmet Taner , yurt dışında olan sürücülerin evlerine Ramazan aylarında erzak, Kurban Bayramında kurbanlık dağıtımı yapardı .Bu hareketi büyük bir samimiyet zevk ve içtenlikle yapardı . Bu beni çok etkileyen ve ders niteliğinde bir davranış şekli idi Rahmetli Patronumun..

Üniversitede okuduğumuz 1000 sayfalık Personel Yönetimi ders kitabından daha tesirli idi... Kendi tabirleri ile bir teneke parçasının içinde vakit geçiren çoğu durumda çocuğunun büyüdüğünü göremeyen , Anne Babasının ,akrabalarının cenazesinde bulunamayan , hastası olup ziyaretine gidemeyen bir sürücü için bu moral motivasyon olarak çok önemlidir şüphesiz .

Keza , bir diğer patronum Mustafa İzgi , sürücülükten gelme olduğu için personel ile diyaloğu çok farklı olup onlarla aynı dili konuşan bir insandı .Her fırsatta sahada onlarla birlikte olur dertlerini dinler ,sıkıntılarına çözüm bulmaya çalışır , araçların dolaplarında onlarla yer içer birlikte vakit geçirirdi.

Bir zamanlar Yöneticiliğini yaptığım ULUSOY Filoda da yaşadığım hadiselerden çok şey öğrendiğimi ifade etmeliyim. İnsan Kaynakları Departmanı ile birlikte çalışarak ,geçmişte görev yapmış , halen görev yapan personelin dosyalarını ,hakkında düzenlenmiş tutanakları ,sürücü davasına konu olmuş olayları , hatta geçmişe dönük uydu mesajlarını tek tek okumuş bilgi edinmeye çalışmıştım . Biliyordum ki tek tek tanımadığınız karakterini derdini hissiyatını bilmediğiniz bir ekibi yönetemezsiniz. Onlarla tek tek konuşmaya onları dinlemeye ve anlamaya çalışırdım.

Sektördeki 27 yıllık çalışma sürecinde özellikle Uluslararası sürücü personelin ,sertlikle disiplinle ve otorite tesis edilerek yönetilemeyeceğini tecrübelerimle gördüm. Otoritenin ancak kalplerde ve gönüllerde tesis edilmesi gerektiğine inandım. Bana göre Uluslararası Nakliyeci firmalar , İnsan Kaynakları ve Filo Yönetim departmanları personel yönetimi anlayışlarını yeniden gözden geçirmeli ve değerlendirmelidir. Binlerce sürücü ile çalışmış bir yönetici olarak günümüzde bazı firma filo yönetiminde sürücülere sürekli potansiyel suçlu gözüyle bakıldığı ,kötü ve gayrı insani şekilde davranıldığı malûmatım dahilindedir. Bunu çok yanlış buluyorum suiistimali önlemenin tek yolu onun zeminini ve şartlarını ortadan kaldırmaktır .

Bir insan olarak önemsenmeyen, talepleri ,beklentileri göz ardı edilen bir sürücü çalıştığı firmaya hiç faydalı olamayacağı gibi ciddi zararlar vermesi muhtemeldir. Meslek hayatımda bunun yüzlerce örneğini gördüm yaşadım.

Uzun yıllar sürücü hesaplarında çalıştım , gördüm ki o kadar zor şartlarda ekmek parasını temin için çalışan bir sürücü , hesapta kendisinde 10 € kesinti yapılsa bunu bir ömür unutmuyor . Alın teri ve emek her sektörde kutsaldır .

Firmalar filo yönetim sistemlerini doğru kurmalı ,yüksek maliyetler ve sui istimallere karşı “zemin ve şartları ortadan kaldırarak “ gereken önlemleri almalı ,öte yandan yüzbinlerce Avroluk yatırımlarını emanet ettikleri ,keza ihracat ithalatçının değerli yüklerini emanet ettikleri sürücülerinin de şahsiyetine insani hassasiyetlerine saygı duyarak değer atfetmelidir .

ULUSOY Uluslararası Nakliyat firmasında yaptığımız çalışma ve tatbikatlarımız bazı istisnalar olmakla birlikte “Sürücü Performans Prim” sistemi çok iyi neticeler vermiş , yakıt tüketimi ve açık masraflar azalmış ,mali tablolara yansıyarak karlılık artmıştı .Uygulama performanslara da aksetmiş önemli başarılar ve performanslar ortaya konulmuştu .

Uluslararası sürücülük çok çileli meşakkatli saygıdeğer bir meslektir .Her meslekte olduğu gibi istisnaları da bünyesinde bulundurmaktadır .Meslek hayatım boyunca çok acı hatıralarım da oldu.

Fransa’da asfalttan cenazesi toplanan , İran’da aracının içinde yanan sürücülerin acısını yaşadım. Kaza ve ölüm haberlerini ailelere tebliğ etme görevini de çoğunlukla ben üstlendim. Bir babanın, kardeşin, ağabeyin ölüm haberini alan bir insan bunu bir ömür unutmuyor haberi verenden de nefret ediyor. Bunu bir çok kez yaşadım . Personel yönetimine bakış ve anlayışıma da bu yaşanmışlık yön verdi belirleyici oldu . Çünkü “mücadele zemininde bulunmayan bir kimse gerçekle ilgili hiç bir şey bilmez “

Teoriyi İnsan Kaynakları Politikalarını , Filo Yönetim anlayışlarını bir yana bırakalım. Realiteyi kabul ederek , insani ihtiyaçlar beklentiler hatta zaafiyetleri göz önünde bulundurarak ekiplerimizi öyle sevk ve idare edelim.

Unutmayalım ki ; yalnızca araçlarımızı ,yüklerimizi değil şahıslarımızın ve firmalarımızın haysiyet ve saygınlığını da onlara emanet ediyoruz.

Bu duygularla vefat eden sürücülere Allahtan rahmet ,halen görev yapanlara kazasız belasız iyi çalışmalar , firmalarımıza huzurlu bereketli bol kazançlar dilerim.

[email protected]

Facebook Yorum

Yorum Yazın