Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Profesyonel Koç’ta Aranan Temel Yetkinlikler

Sevgili Dostlar,

 

Profesyonel Koç olarak şimdiye kadar yaptığım koçluklarda, koçluk alan kişilerin yaşamlarının daha iyiye doğru evrildiğini görmek ve yaşam performanslarının arttığına şahit olmak bana son derece büyük mutluluk verdi.

Peki insanların yaşamında bu denli ciddi etki yaratan Profesyonel Koçluk mesleğinde aranan temel yetkinlikler nedir? Biz koçlar olarak ne yapıyoruz da ortalama 6 aylık bir süre içerisinde bireyin yaşamında dönüşümler yaşanıyor? Gelin bugün, Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (UKF) profesyonel koçlarda aradığı 11 temel koçluk yetkinliğine bakalım. Bu yetkinlikleri okuyunca anlayacaksınız ki bunlar aslında teknik yeterliliğin çok ötesine geçen, Koç’un yaşamdaki duruşunun nasıl olması gerektiğini tanımlayan yetkinlikler. Hepsi birbirinden değerli.

Şimdi bu 11 yetkinliğe yakından bakalım.

YAPIYI KURMAK:
Yetkinlik 1: Ahlaki temel kavramlar ve mesleki standartlara uymak. Bu yetkinlik Koç’un; UKF idari standartları ve ahlaki kavramlarına uymasını bekler. Koç’un, koçluk mesleği ile danışmanlık, psikoterapi gibi diğer mesleklerle olan farklılıklarını açıkça anlamasını ister ve gerekli durumlarda bireyi destek alması gereken diğer mesleklere yönlendirir. Örneğin; koçluk, 18 yaşından büyük ve akli melekeleri yerinde olan kişilere verilebilir. Eğer kişinin psikolojik anlamda sorunları varsa Koç’un yapması gereken koçluk sürecini sonlandırıp kişiyi psikoloğa veya psikiyatriste yönlendirmektir. Zira Koç, psikolojik terapi yapmak için yetkin değildir. Daha evvelki yazılarımdan birinde Koçluk mesleğinin diğer insanı odak alan mesleklerle olan farkını anlatmıştım. Tekrar okumak isterseniz arşivden bulabilirsiniz.

Yetkinlik 2: Koçluk anlaşmasını oluşturmak. Koç’tan beklenen, müşteri ile koçluk ilişkisinin ana hatları (lojistik, ücret, görüşmeler, vb) üzerinde mutabakata varmaktır.


İLİŞKİYİ BİRLİKTE VE EŞ ZAMANLI YARATMAK:
Yetkinlik 3: Müşteri ile güven ve samimiyet oluşturmak. Koç ile müşteri arasındaki koçluk ilişkisinin 3 boyutu vardır: İlişki, Görüşmeler ve Koçluk Süreci. Tüm bunların yönetimi Koç’un sorumluluğundadır. Koçluk sürecinin sağlıklı yürüyebilmesi için üzerine kurulması gereken öncelikli boyut “ilişki” boyutudur. Koç ile müşteri arasındaki ilişki ne kadar güven ve samimiyet üzerine kurulu olursa koçluk süreci ve görüşmeler o denli başarıya ulaşır. Dolayısıyla Koç’tan beklenen temel yetkinliklerden biri, müşteri ile güven ve samimiyet üzerine kurulu bir ilişki kurmaktır.

Yetkinlik 4: Koçluk varlığı. Koç’tan beklenen, süreç içerisinde “tüm benliğiyle” müşterinin yanında olmak, müşteri ile doğal ve kendiliğinden oluşan bir ilişki yaratabilmektir.


ETKİLİ İLETİŞİM:
Yetkinlik 5: Aktif dinleme. Koç’tan beklenen, 3. seviyede dinleme yapmaktır. Bu konuyu detaylıca 8 Ekim 2019 tarihli yazımda ele aldım. Lütfen arşivden bakınız.

Yetkinlik 6: Güçlü sorular sorma. Koçluk görüşmesi esnasında Koç konuşmanın %5’ini yapar, müşteri ise %95’ini. Müşteriyi koçluk görüşmesinin %95’inde konuşturabilmenin yolu Koç’un soracağı güçlü sorulardan geçer. Güçlü soru, müşterinin performansını arttırmak istediği konu hakkında Koç’un sorması gereken, konunun özüne ve kalbine odaklı sorudur. Bazen koçluk görüşmesinde Koç toplamda 3-5 soru sorar ancak bunlar öylesine odaklı ve yerinde sorulardır ki konuşmayı sevmeyen müşteri bile bu soru üzerine saatlerce konuşabilecek hale gelir. Güçlü soru sorabilmenin ön koşulu aktif dinlemekten geçer.

Yetkinlik 7: Direkt iletişim: Koç’tan beklenen bir diğer yetkinlik de Koç’un geri bildirim verirken açık, net ve paylaşımcı olması, müşterinin emin olamadığı konularda farklı bir bakış açısından bakmasını sağlayabilmek için net ifadeler kullanması, kullanılacak koçluk araçları ve koçluğun amacı konusunda açık olması, saygılı ve anlaşılır bir dil kullanması ve metaforlar yardımıyla konunun özümsenmesini sağlamasıdır.


ÖĞRENMEYİ KOLAYLAŞTIRMA VE SONUÇLAR:
Yetkinlik 8: Farkındalığı yaratma. Adler’in Koçluk Modeli’nin özünde koçluk alan birey, yani müşteri vardır. Model, müşterinin 3 farklı boyutuna odaklanır: Müşterinin farkındalığını arttırmak, bu farkındalık yardımıyla özgüvenini arttırmak ve kendisi için doğru seçimler yapmasını sağlamak. Farkındalık, özgüven artışının ve doğru seçimler yapabilmenin kilit noktasıdır. Dolayısıyla Koç’tan beklenen yetkinliklerden biri de, müşterinin kendisiyle ve çevresiyle ilgili farkındalığını arttırmaktır. Koç bunu yaparken müşterinin endişelerini değerlendirmenin yanında söylenenlerin ötesine geçer, söylenenlerin ardındaki anlamı keşfeder ve müşterinin bu keşfe katılmasını sağlar.

Yetkinlik 9: Hareketleri tasarlamak. Müşterinin öğrenmesini derinleştirecek hareketleri belirlemek için Koç müşteri ile beyin fırtınası yapar ve olası tüm seçenekleri gözler önüne serer. Müşterinin odaklanmasına yardımcı olur. Müşterinin gelecekte oluşacak başarısını şimdiden kutlar.

Yetkinlik 10: Planlama ve hedef koyma. Koç, görüşmeler esnasında topladığı bilgileri bir araya getirerek müşterinin endişeleri ile asıl öğrenme ve gelişme alanları arasındaki açıklığı kapatacak bir koçluk planı hazırlar ve gelişim hedeflerini müşteriyle birlikte oluşturur.

Yetkinlik 11: Gelişimi ve sorumluluğu yönetme. Koç, müşteri için önemli olan konular üzerine yoğunlaşır ve bu konular hakkında müşterinin harekete geçmesi için müşterisinin sorumluluğu üstlenmesini sağlar.

Tüm bu yetkinliklerden anlayacağınız gibi, iyi bir koçluk vermenin yolu, müşterinin farkındalığını arttırıp kendi yaşamının dümenine geçmesini sağlamaktan geçiyor. Ve bunu neredeyse hiç konuşmadan, bolca dinleyerek yapmanız gerekiyor.

“Hayat geriye doğru anlaşılır, ileriye doğru yaşanır.”  Soren Kierkegaard

Sağlıcakla,

 
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın