Savaş MAHMUTOĞLU

Savaş MAHMUTOĞLU

Mail: [email protected]

RUS UYKU DENEYİ

Rus Uyku Deneyi  geçen yıl gayet popiler bir psikoloji dergisinde denk gelip bir hayli  merak ettiğim bir konu oldu. Tabi araştırmalarımın sonunda ulaştığım sonuç bambaşka. Hikayemiz şöyle: İkici dünya savaşı bitmiş Rusya da tutuklu  5 siyasi suçluya  bir ay boyunca uykusuz kalacakları bir deneye katılmayı kabul ederlerse, özgür bırakılacakları sözü verilir. Kalacakları odada su, yiyecek, kitap vb. şeyler mevcuttur. Uyumamaları içinse odanın oksijen seviyesi kontrol altına alınmış ve odaya yatak bırakılmamıştır.

*5. Gün : Katılımcılar konuşmayı kesmiş. İletişim için yanlarındaki mikrofona fısıldamaya başlamışlar.

*9. Gün : Deneklerden ikisi saatlerce çığlık atmış, bu durum ses telleri hasar görene kadar devam etmiş. Tüm denekler mikrofonlara fısıldamayı bırakmış.

*14. Gün: İçeriden artık sesler gelmiyordu. Araştırmacılar içeri gireceklerini söyleyince denekler artık özgür olmayı istemediklerini belirtti.

*15. Gün: İçeri giren askerler denekleri kanlar içinde bulur. Odadaki yiyeceklerin çoğu durmasına rağmen denekler birbirlerini yaralamış , kendilerinin ve arkadaşlarının etini yemiştir.

(TAM HİKAYE : http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/rus-uyku-deneyi-gercek-mi-18-29423407 Rahatsız edici fotoğraflar var DİKKAT )

ELEŞTİRİ

  1. Bu deneyle ilgili hiçbir resmi evraka ulaşılamamıştır.
  2. Bu hikaye ilk olarak Ağustos 2010 da korku hikayelerine bayılan ergenlerin çok sevdikleri Creepy Pasta adlı sitesinde yayınlanmıştır. 2014 te tekrar gündem oldu.
  3.  17 yaşında ki Randy GARDNER 1965 yılında guinnes rekorlar kitabına geçmek için 266.5 saat(11 gün)  uykusuz kalmış ve kesinlikle hikayedeki gibi uç derecede anormal davranışlar sergilememiştir. Halsizlik, dikkatsizlik gibi yoğun belirtileri vardı sadece.
  4. Bilim tarihinde 8-10 gün arası süren  sayısız uykusuzluk deneyi mevcut ve hiç birinde bu tarz davranışlar gözlenmemiştir.
  5. Deney etik dışıdır ( Bu eleştirimi eleştirebilirsiniz).
  6. Ne oksijen ayarlama ne de farklı bir gaz, deneyde iddia edildiği gibi insanları 15 veya 30 gün uykusuz tutamaz.

ÖZET: Bu bir deney değil, korku hikayesi. Ciddiye almayın . Size bunu gerçekmiş gibi anlatan biri olursa …

Facebook Yorum

Yorum Yazın