Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Seçimleriniz sizi nereye götürür?

Değerli Okurlar, yepyeni bir haftadan daha merhaba!

Yeni haftaya girişte bir duygu yoklaması yapalım. Bende hangi duygular yoğun, paylaşayım;

Minnet, huzur, zaman zaman kaygı (az da olsa), mutluluk.

Sizde hangi duygular var bugün?

Çalıştığım firmadaki yöneticim takım toplantılarımıza başlamadan evvel böyle bir duygu yoklaması yapıyor. Hiç kimse duygularını yüksek sesle paylaşmıyor :) ancak herkesin içten içe hangi duyguların içerisinde olduğunu düşündüğüne, gözlemlediğine eminim.

Bu kısa duygu yoklamasından sonra bugünkü konumuza girelim.

Seçimlerimiz bizi nereye götürür?

Her yere götürür. Tahmin bile edemeyeceğimiz olasılıklara.

Seçim yapmak, insanın yaşamdaki en kuvvetli mühimmatı. Şöyle bir düşünün. Her şeyimiz, yaşamımız seçimlerimizden ibaret. İlahi denge içerisinde ruhumuzun doğacağımız aileyi bile seçtiği inanışı vardır. Ben de buna inanıyorum. Ancak işin ruhsal boyutuna girmeden maddesel dünyada kalacak olursak, doğduğumuz andan itibaren seçimler yapıyoruz.

Damak zevkimize göre yemek seçiyoruz. Göz zevkimize göre kıyafet seçiyoruz. İlgi duyduğumuz alana göre meslek seçiyoruz. Kimyamızın ve kalbimizin sesiyle eş seçiyoruz. Her şeyi biz, kendimiz seçiyoruz. Bu seçimlerin ön görebildiğimiz veya ön göremediğimiz etkileri, sonuçları oluyor. Ve bu sonuçlar sadece bizim değil çevremizdeki kişilerin de yaşamlarını etkiliyor. Yani seçimlerimizin çarpan etkisi var.

Seçim özgürlüğümüz var mı? Tabii ki var. Ancak buradaki özgürlük koşullu bir özgürlük. Seçimlerimizin sonuçlarının sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğumuz yerde seçim özgürlüğümüz var.

Seçimlerinizi “ben yaptım, benden sonrası tufan” şeklinde değil de hem size hem bütüne hizmet edecek şekilde yapsanız yaşamınız nasıl bir yöne evrilir acaba?

Merak ettim.

Sevgiyle,

Faydalanabileceğiniz Kaynaklar:

Bu aralar bolca Nazım Hikmet, Cemal Süreya ve Attila İlhan okumayı seçiyorum. Ruhuma iyi geliyor. Siz de okumayı seçerseniz iyi hissedebilirsiniz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın