Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

UTANÇ..

Utanacak işleri yapan, söyleyen, olağan karşılayanlar Yöresel lehçe ile tam karşılığı değilse de  bişkinlik (pişkinlik)’de diyeceğimiz bir anlayış, davranış içinde.

Bölgesel, Ülkesel, Dünya ölçeğinde öylesine pişkinlik örnekleri  sergileyenleri görmekteyiz ki bunlar için söylenecek çok şey olsa da bazen karşılığını vermiyoruz.

Bu koşullarda yaptıklarından, söylediklerinden “UTANÇ” duyması gerekenler meydanı boş bulup bildiklerine devam etmekteler. Özellikle toplumun yönetilmesi sorumluluğunu üstlenen Siyasetçilerin bu tanımla ilgili bir değer yargısı içinde olmamaları, toplumu, sonucu çok tehlikeli çıkmazlara doğru götürmektedir. Eğitim ortalaması çok düşük, kültürden tam nasibini alamamış toplum da, bu kötü gidiş ve sonuca olumsuz katkı yapmaktadır.

Yöneten ve yönetilenin UTANMA anlayışı ile tanışıklığı yokmuşçasına yola devam etmeleri sürecin hızlanmasına katkı yapmaktadır. Utanacak işler yapanların yüzleri kızarmıyor, ancak olan, toplumun geniş kesimlerinin olumsuzluğuna neden oluyorsa buna top yekun tepki göstermek gerekir.

Utanmazlar her nerede, ne yaparsa yapsın daima azınlıktadır. İnancımızın söylediği; ölçüde ve tartıda hile yapmamak, herkese eşit davranmamak, adaletli olmamak, kişilere ve değerlere saygılı olmamak, yalan söylemek, size inanan ve güvenenleri yarı yolda bırakmak, her şeye maddi çıkar ilişkisi içinde bakmak v.b. insan olana yakışmayan duygu, düşünce ve davranış, insan erdemliliği ile uzlaşmamaktadır .

Utanmazca, özel ve genel doğru davranış ve düşünceden uzaklaşan toplumlar sadece kendilerine değil çok daha büyük coğrafyalara da olumsuzluk taşımakta, zarar vermektedir. Hak, hukuk, adalet içinde herkese yetecek kadar büyük dünyada yaşayan utanmazlar, canlı hayatına, içinde yaşadığımız evrene hem haksızlık hem sürdürülebilir yaşam için tehdit ve tehlike arz etmektedir.

 1819 doğumlu, 2007 yılında, 89 yaşında hayata veda eden, babası papaz olan ve dindar bir ailede yetişen, ters kimlik geliştirerek varoluşsal bir sorgulamaya gitmiş, yaşamı süresince birbirinden özgün ve başarılı yapıtlara imza atmış oyun yazarı ve yönetmen, İsveçli INGMAR BERGMAN’a “Gidişat kötü, Dünya nasıl kurtulacak? Diye sorulmuş.

Yanıt; “ UTANÇ” demiş Bergman. Dünyayı bir tek UTANÇ kurtarabilir.

UTANANLARLA KARŞILAŞMANIZ DİLEĞİMLE..

                                                                                       M.SAİT KÖSE

Facebook Yorum

Yorum Yazın