Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Yaşam amacı ve yaşam hedefi arasındaki fark

Değerli Okuyucular,

Profesyonel koçluk yolculuğumda sıklıkla üzerinde düşündüğümüz konu yaşamdaki amacımız idi. Bu hayata neden geldik? Ne için varız?

Hocalarımızdan biri yaşam amacı ile yaşamdaki hedefler arasındaki farkı fevkalade güzel bir biçimde tanımladı. Bu tanımı benden koçluk alan müşterilerimle paylaşıyorum, inanılmaz aydınlatıcı oluyor. Şimdi sizinle de paylaşmak istiyorum;

“Kendinizi bir nehir olarak düşünün. Sürekli bir noktaya doğru akıyorsunuz. Akıp da ulaştığınız nihai noktada elde ettiğiniz herşey sizin yaşamdaki hedefleriniz. Örneğin iyi bir ebeveyn olmak, mutlu bir yuva kurmak, iyi bir iş sahibi olmak, dünyayı gezmek, vb. Yaşam amacınız ise sizin akmanızı ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlayan, nehrin yatağındaki, altınızdaki enerji. Örneğin öğrenmek ve öğretmek. Yaşamdaki hedefleriniz yaşam amacınızla, yani bu hayatta varolma sebebinizle ne kadar uyumluysa, hedeflerinize ulaştığınızda o derece mutlu oluyorsunuz, doyuma ulaşıyorsunuz. Yaşamda hedeflediğiniz şeyler yaşam amacınız ile uyumsuz ise hedeflerinizi gerçekleştirseniz bile mutsuzluğa mahkum oluyorsunuz, yaşamınızda aradığınız tatmini bulamıyorsunuz.”

Bu tanımı ilk duyduğumda inanılmaz bir aydınlanma yaşadım. Zira son 2-3 yıldır hayattan aldığım zevk katsayım oldukça düşmüştü. Hedeflerime ulaşıyor ve görünürde herhangi bir sorun tespit edemiyordum. Ancak üzerimde genel bir memnuniyetsizlik durumu ve kaçıp kurtulma isteği hakimdi. Yukarıdaki tanım beni, yaşamımda belirlediğim hedeflerimin yaşamdaki varoluş amacıma hizmet etmiyor olabileceği ihtimalini düşünmeye sevk etti.

Hala yaşam amacımı net olarak tanımlayabilmiş değilim. Ancak yaşam amacı hayatta bir dönem yapıp bırakıp sonra tekrar tekrar döndüğümüz birşey olmalı. Örneğin benim için yazı yazmak böyle. Ortaokul ve lisede yazdığım kompozisyonlara Türkçe öğretmenlerim hayran kalırdı. Üniversitede yazı-yoğun sınavlarda sayfalarca yazar ve hep en yüksek notu alırdım. 10 yıl önce yine bu gazetede köşe yazısı yazmaya başladım. Sonra iş hayatımdaki yoğunluktan dolayı bıraktım. Şimdi, yani 10 yıl sonra, iş hayatıma ara verdiğimin ertesi günü gazeteyi aradım ve tekrar yazmaya başladım. Tilkinin dönüp dolaşıp gideceği yer kürkçü dükkanıdır derler. Sanırım benim kürkçü dükkanım yazmak. En mutlu olduğum yer :)

Sizin yaşam amacınız ne olabilir? Bu yaşamda neden varsınız? Hiç düşündünüz mü?

Bu konuya girizgah olarak Alfred Adler’in  “Yaşamın Anlam ve Amacı” kitabını okumanızı öneririm. Bu kitap size, yaşam amacınızı bulmak konusunda iyi bir rehber olabilir. Ben henüz kitabı okumadım. En kısa sürede okuyup sizinle görüşlerimi ayrıca paylaşmayı planlıyorum.

Yaşam amacınızla uyumlu yaşayacağınız, doyumlu ve mutlu bir hayat dilerim.

Sevgilerimle,

“Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.”   Montaigne

Facebook Yorum

Yorum Yazın