Cansu Akay

Cansu Akay

Mail: [email protected]

YAZ AYLARINDA VERDİĞİNİZ KİLOLARI SONBAHARDA KORUMANIN YOLLARI!

Merhabalar… Artık her gün Ekspres Gazetesi’nde yazılarımla sizlerle birlikte olacağım. Soru görüş ve önerilerinizi bekliyorum.  Bana mail adresim [email protected] veya instagram hesabım diyetisyencansuu ‘dan ulaşabilirsiniz.

Birçoğumuz yaz aylarında formda kalmaya dikkat ederiz. Formda kalmak için ilkbaharda başlayan diyet ve sporlara yazın devam ederek fazlalıklardan kurtulur, istediğimiz kiloya ulaşırız. Tam hedefe ulaşmışken bir tehlike ile karşı karşıya kalırız çünkü çok riskli bir dönem olan sonbahar ayındayız. Aman dikkat! Verdiğimiz kiloları sonbaharda geri almayalım. Çünkü çoğu zaman yaz aylarında fit olmaya özen gösterip sonbahar ayında kendimizi diyet ve sporu bırakmış verdiğimiz kiloları almış olarak görürüz. Sonbaharda azalan fiziksel aktivitemize ve sıcaklığın düşmesi ile su tüketimimiz azalır bu yüzden metabolizmamız yavaşlar. Soğuktan korunmak için vücut karbonhidrat arayışına geçer ve vücuttaki yağlanma artabilir. İşte şimdi sonbaharda fit kalmak ve kiloları korumanın yollarından bahsedeceğim.

Sonbahar döneminde artan karbonhidrat ihtiyacımızı basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlardan sağlamak gerekiyor. Yani beyaz şekerler yerine tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir. Su tüketimine özen gösterilmeli ve günde ortalama 10 bardak su içilmelidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ise kaliteli protein tüketimidir. Proteinler diğer besinlere göre daha uzun sürede sindirilir ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Her öğünde beslenme çeşitliliğine önem verilmelidir. Ana öğünlerde tüketilen protein kan şekerini dengeler ve metabolizmayı hızlandırır.

Kilo korumaya yardımcı ögeler

Özellikle sonbaharda kabızlığı önlemek için probiyotikli yoğurt veya içecekler sindirimimizi düzenler. Kaliteli protein kaynağı olarak metabolizmayı hızlandıran ve içerdiği omega-3 ile kilo korumayı sağlayan balık tüketimine özen göstermelisiniz. İçerdiği bromelin pigmenti ile yağ yakımına destek olan ve yüksek lif içeriği ile sindirimi düzenleyen ananası da ara öğünlerinizde yoğurt veya süt ile tüketebilirsiniz. Karbonhidrat ve protein kompleksi oluşturarak kan şekerinizi dengelemiş olursunuz. Yeterli kalsiyum tüketmelisiniz. Çünkü araştırmalar yetersiz kalsiyum alan bireylerin daha kolay kilo aldığını gösteriyor. Süt ve yoğurt tüketiminize özen göstererek kalsiyum ihtiyacınızı karşılamalısınız. Düzenli tüketilmesi gereken tam tahıllar da kilo korumaya yardımcı en temel besin ögeleridir.

Sonbaharla birlikte gelen tatlı krizleri için alternatif:

Özellikle bu dönemde kadınlarda tatlı krizleri artıyor. Hafif tatlılardan olan dondurma sezonu yazla birlikte bitiyor. Bu dönemde kalorili tatlıları tercih etmek yerine size öneride bulunacağım. Tatlı krizlerinizde 4 yemek kaşığı yoğurt veya 1 su bardağı süt veya 1 su bardağı kefirin içine bir tutam toz tarçını karıştırarak afiyetle tüketebilirsiniz. Tatlı krizlerinizde size en büyük yardımcılardan biri olan tarçın kan şekerinizi dengeler, tatlı ihtiyacınızı karşılar.

Facebook Yorum

Yorum Yazın