Hava Durumu

Bakbak, Dışişleri Komisyonu İle Kopenhag’ta

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu, Danimarka Parlamentosu’nda görüşmeler gerçekleştirdi, Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşları ile buluştu.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 13:47
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 13:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Bakbak, Dışişleri Komisyonu İle Kopenhag’ta

TBMM Dışişleri Komisyonu Katip Üyesi olan AK Parti Gaziantep Milletvekili Doç. Dr. Derya Bakbak, Kopenhag’taki görüşmelere katıldı. Komisyon, önce Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komitesi Heyetiyle bir araya geldi. TBMM Dışişleri Komisyonu’na Fuat Oktay başkanlık ederken, Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komitesi Heyetine de Michael Aastrup Jensen başkanlık etti. Danimarka Parlamentosu’ndaki bu görüşmenin ardından TBMM heyeti, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği ev sahipliğinde Türk vatandaşları ile buluştu. 

Görüşmelere ilişkin değerlendirme yapan Dışişleri Komisyonu Katip Üyesi Bakbak, “Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komitesi heyetiyle yapmış olduğumuz görüşmeleri gerek siyasi gerekse ekonomik açıdan ikili ilişkilerimize katkı sunucu bir adım olarak değerlendiriyoruz” dedi. Bakbak, görüşmelerde ekonomik ve siyasi ilişkiler, terörle mücadele, Gazze’de yaşanan soykırım, Rusya-Ukrayna Savaşı gibi konu başlıklarının ele alındığını belirtti. 
Görüşmede, Türkiye’nin terörle kararlı mücadelesinin tüm bölgenin güvenliği ve istikrarı için önemli olduğu vurgulanarak, PKK/YPG/PYD, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütleri arasında ayrım yapılmaksızın teröre karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizildi. 
Gazze’de yaşanan insanlık dramına ilişkin de İsrail’in uluslararası hukuku ve insani değerleri ayaklar altına alarak gerçekleştirdiği saldırıların durdurulması gerektiği ve tüm uluslararası toplumun bu konuda sorumluluğunun bulunduğu belirtildi.  
Rusya-Ukrayna Savaşına ilişkin ise Türkiye’nin başından beri Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan açık desteği ve savaşın sona erdirilmesine yönelik çabaları paylaşıldı. 
Dışişleri Komisyonu ayrıca Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Hakan Tekin ile bir araya geldi, Büyükelçi Tekin’in ev sahipliğinde Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşları ile buluştu. Bakbak, burada yaptığı konuşmada “Ticaret hacmimizin ilerlemesi ihracat yapan şehirler ile bağlantıların kurulması için çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca burada yaşayan Türk çocuklarımızın Türkçe eğitimden faydalanabilmelerini, Türkçe’yi öğrenmeleri ve unutmamalarını istiyoruz. Bu konunun üzerine eğileceğiz” dedi. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.