Hava Durumu

Emine Erdoğan, "Sıfır Atık" Projesine Verilen Ödülünü Teslim Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Akdeniz Parlamenter Asamblesi’nin (AKDENİZ-PA) Sıfır Atık projesine verdiği ödülün yalnızca bir başarı belgesi olmadığını, ödülü Türkiye’nin çevre bilincine olan derin bağlılığının ve sürdürülebilir gelecek adına attığı kararlı adımlarının bir nişanesi olarak gördüğünü belirterek, "AKDENİZ-PA ödülünü projeyi benimseyen, gönüllü katkılarıyla geliştiren, geleceğe taşıyan tüm doğa dostları adına kabul etmekten mutluluk duydum" dedi

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 10:58
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 10:58
Kaynak: İHA
Emine Erdoğan, "Sıfır Atık" Projesine Verilen Ödülünü Teslim Aldı

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Devlet Konukevi’nde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile görüştü. Görüşmede Bakan Özhaseki, 15 Mayıs’ta Portekiz’in Braga şehrinde gerçekleştirilen ödül töreninde Sıfır Atık projesine verilen AKDENİZ-PA ödülünü Emine Erdoğan’a teslim etti. Birleşmiş Milletler Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu Başkanı görevini de yürüten Emine Erdoğan, Sıfır Atık projesinin ödüle layık görülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sıfır Atık projesinin çevreye duyarlı her bireyin ve kuruluşun gönlünde yer ettiğini, küresel bir hareketin adı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "AKDENİZ-PA ödülünü, projeyi benimseyen, gönüllü katkılarıyla geliştiren, geleceğe taşıyan tüm doğa dostları adına kabul etmekten mutluluk duydum. Zira her biri temiz bir geleceğe olan inancımızı her gün yeniden yeşerten çevre kahramanlarıdır" diye konuştu.

Sıfır Atık projesinin aday gösterilen pek çok proje arasından Yeşil Dönüşüm kategorisinde en iyi proje seçilerek uluslararası ödüle layık görülmesinin Türkiye adına gurur verici olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ödülü yalnızca bir başarı belgesi değil, Türkiye’nin çevre bilincine olan derin bağlılığının ve sürdürülebilir gelecek adına attığı kararlı adımlarının bir nişanesi olarak görüyorum. Türkiye’nin doğa ile uyumlu yaşama iradesinin insanlığın ortak hayalinin gerçeğe dönüşmesine vesile olacağına yürekten inanıyor, başta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız olmak üzere Akdeniz Parlamenter Asamblesi ile tüm üye ülkelere teşekkür ediyorum."

"Bu büyük onur ödülünü almak gurur vericiydi"

Bakan Özhaseki de Sıfır Atık hareketinin çevre konusunda Türkiye için önemli bir proje olduğunu belirterek, "Bir taraftan da adeta döngüsel ekonomide kazanç haline geldi ve hızla da devam ediyor. Bunların yanı sıra dünya çapında Türk markası haline geldi, bu da bizim için önemli" ifadelerini kullandı.

Projenin AKDENİZ-PA’da birinci olduğunu ve ödüle layık görüldüğünü, ödülü Emine Erdoğan adına kendisinin teslim aldığını hatırlatan Özhaseki, şunları kaydetti:

"Bizim için çok sevindirici. 40’a yakın ülkenin bulunduğu bir ortamda onlara hitap etme imkanı da bulduk. Orada hem ülkemizin çevreyle ilgili yaptığı projeleri anlattım hem de Filistin’de yaşanan dramı hepsinin gözlerinin içine baka baka ifade ettim. ’Eğer içinizde azıcık insanlık duygusu kaldıysa lütfen ateşkes deyin’ diyerek konuşmayı sürdürdüm. Ülke olarak çevre açısından bu büyük onur ödülünü almak gurur vericiydi. Bu vesileyle değerli hanımefendiye de çok teşekkür ediyoruz."

Sıfır Atık projesinin aldığı ödüller

Emine Erdoğan’ın himayesinde 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık projesi bugüne kadar pek çok ödüle layık görüldü. 2018’de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) "Sıfır Atık, Sıfır Açlık" ödülünü aldı. 2021’de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından "UNDP Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Ödülü" ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) tarafından "Waste Wise Cities Global Champion Ödülü"ne değer görülen proje, 2022’de "Akdeniz Parlementerler Asamblesi Ödülü (PAW Awards)" ve Dünya Bankası tarafından takdim edilen "İklim ve Kalkınma Liderliği Ödülü"nü aldı. Atık üretimini azaltma, geri dönüşüm ve kaynakları koruma hedeflerine yönelik proje çerçevesinde Türkiye’yi temiz, gelişmiş ve sürdürülebilir bir ülke haline getirme çabaları nedeniyle bir dünya markası haline gelen "Türkiye Sıfır Atik" projesi ülkemiz adına aday gösterildi ve 9-10 Mart 2022’de Dubai’de düzenlenen 16. Genel Kurul Toplantısı’nda da ödüle layık görüldü.

Sıfır Atık projesi, Birleşmiş Milletler nezdinde de takdir topladı

Başlatıldığı günden bu yana herkes tarafından takdir toplayan proje, uluslararası alanda da bilinirliğini artırarak Birleşmiş Milletler (BM) seviyesinde destek görüyor. BM Genel Kurulu, 14 Aralık 2022’de Türkiye’nin ana sunucusu, 105 ülkenin de ortak sunucu olduğu "sıfır atık" kararını yapılan oylamayla kabul etti ve 30 Mart "Uluslararası Sıfır Atık Günü" ilan edildi. 30 Mart 2023’te BM’nin New York’taki Genel Kurul Salonu’nda ilk kez kutlanan "Uluslararası Sıfır Atık Günü"nde BM Genel Sekreteri Guterres, "BM Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu" kurulacağını ifade etmişti. Program sonrasında Guterres, Emine Erdoğan’a yazılı olarak Birleşmiş Milletler Sıfır Atık Danışma Kurulu başkanlığı teklifinde bulunmuş, teklif üzerine Emine Erdoğan kurulun başkanlığını üstlenmişti.

"Sıfır Atık projesi, dünya çapında yankı bulan bir harekete dönüşmüştür"

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından da paylaşım yapan Emine Erdoğan, Sıfır Atık projesinin AKDENİZ-PA tarafından Yeşil Dönüşüm kategorisinde en iyi proje ödülüne layık görülmesinin ülke adına gurur verici olduğunu belirtti. Ödülü aynı zamanda bu başarının paydaşları da olan bütün Sıfır Atık gönüllüleri adına kabul etmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Zira Sıfır Atık projesi, Türkiye’deki doğa dostu her bir vatandaşımızın ve kurumun kalbinde yeşererek, dünya çapında yankı bulan bir harekete dönüşmüştür. Bu anlamlı ödül ayrıca iklim krizi ve çevre sorunlarıyla mücadelede Türkiye’nin kararlı tutumunun uluslararası arenada takdir gördüğünün de göstergesidir. Ortak evimiz dünyanın geleceği için emek veren tüm doğa sevdalılarına, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile Akdeniz Parlamenter Asamblesi’ne destekleri için yürekten teşekkür ediyorum."

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.