Hava Durumu

“Ev Almak Hayalinde Ötesinde”

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, hükümetin yanlış politikalarıyla vatandaşların ev sahibi olmasının hayalinde ötesinde kaldığını belirterek, ‘’Kredi ile ev almak daha da zorlaştırılıyor’’ dedi. 

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 08:53
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 15:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
“Ev Almak Hayalinde Ötesinde”

Tüik Rakamlarını Örnek Verdi

Ev fiyatlarındaki kontrolsüz artış ve faiz oranlarındaki tutarsızlığın vatandaşları mağdur ettiğine dikkat çeken Meriç, ‘’Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde toplam konut satışları içinde banka kredisi ile alınanların (ipotekli) payı 12’de 1’e kadar düştü. Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 düşüş gösteren konut satışları şubatta göre yüzde 17,3’lük bir artışla 93 bin 902 adet oldu. Hal böyle olunca vatandaş ev sahibi olmasını daha güç bir hale geliyor. Bu durum kira fiyatlarında da ciddi artışlara sebep oluyor’’ dedi. 

‘’Barınma Hakkkı Kutsaldır’

Vatandaşların ev sahibi olabilmesi için yanlış politikalardan vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Meriç, ‘’İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için en temel haklarından birisi de konut ve barınma hakkıdır. Bu hak anayasal bir hak olup, güvence altına alınmıştır. Ancak gelinen süreçte vatandaşlar bırakın ev sahibi olmayı, kiralık ev bulamıyor. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Özellikle depremden etkilenen 11 ilimizde, ilçelerde ve köylerde ciddi mağduriyetler var. Yerinde dönüşümlerdeki sorunlar halen çözülemedi. İnsanlar çadır ve konteynerlerde yaşam mücadelesi veriyor’’ diye konuştu. 

‘’Gençler Yuva Kuramıyor’’

Barınma sorunun giderek büyümesinin yeni yuva kuracak çiftleri de derininden etkilediğini dile getiren Meriç, ‘’ Yeni evlenecek çiftler kiralık ev bulamıyor. Son yıllardaki TÜİK istatistiklerine baktığınızda evlenme oranı artacağına düşüş gösteriliyor. İnsanlar barınama sorunu nedeniyle evlilik hayallerini erteliyor. Bu konuya bir an önce çözüm bulunmalı. Ucuz konut üretimi için gerekirse bir çalıştay yapılmalıdır’’ ifadelerini kullandı
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.