Hava Durumu

“Türkiye Yüzyılı’nın Dirençli Şehirleri İçin De Birlik İçinde Durmaksızın Çalışacağız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Depremin hemen sonrasında nasıl ki devlet ve millet olarak asrın dayanışmasını sergilediysek, Türkiye Yüzyılı’nın dirençli şehirleri için de birlik içinde durmaksızın çalışacağız” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 16:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
“Türkiye Yüzyılı’nın Dirençli Şehirleri İçin De Birlik İçinde Durmaksızın Çalışacağız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçen yıl 6 Şubat’ta yaşanan, 11 ili ve 14 milyon kişiyi etkileyen depreme ilişkin açıklamalara bulunu. Yılmaz, depremin yıl dönümünde kaybedilen vatandaşları rahmetle andı, yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunu. Depremin ilk anından itibaren devletin tüm imkânlarıyla anında harekete geçmiş, millet ile tek yürek olarak depremzedelerimizin yardımına koştuğunu ifade eden Yılmaz, “Depremin yaşandığı ilk günlerde acil müdahaleler biter bitmez, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve ilgili tüm kurumlarımızın eşgüdüm içinde çalışmasıyla, afetin yaralarının kalıcı olarak sarılması için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Bu kapsamda; kalıcı konutların inşası, altyapıların rehabilitasyonu, sosyal ve ekonomik hayatın canlandırılması başlıkları altında yoğun çalışmalar yürütüldü” ifadelerini kullandı.
Yılmaz, Temmuz ayında Meclis tarafından kabul edilen ek bütçeyle deprem bölgesine 762 milyar lira tutarında bir kaynak ayırdıklarını hatırlatarak, “2024 yılında ise sadece merkezi yönetim bütçemizden deprem yaralarının sarılması ve Türkiye Yüzyılı’nda daha dirençli şehirlerin inşası için 1 trilyon Türk Lirası’nı aşan kaynak tahsisi yaptık” ifadelerini kullandı.
Deprem bölgesinin yeniden ihyası için yapılan çalışmaların ağırlıklı kısmını 2024 yılında tamamlamayı hedeflediklerine dikkat çeken Yılmaz, “Bir yandan deprem bölgesinin ihyası için yaralarımızı sararken bir yandan da Türkiye genelinde afetlerle mücadele kapsamında riskleri azaltıcı yatırımlar yapıyoruz. 2023 yılında ülke genelinde kentsel dönüşümün hızlanması ve dirençli şehirlerin inşası için yeni yasal düzenlemeler yaptık. Bu kapsamda Türkiye’nin yapı stokunun yenilenmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza bağlı müstakil ‘Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’ kuruldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk etabı bu hafta sonu teslim edilen konutların ve köy evlerinin yaklaşık 46 binini bu ay sonuna kadar hak sahiplerine teslim edeceğiz. İzleyen aylarda da konutları ve köy evlerini peyder pey hak sahipleriyle buluşturmayı hedefliyoruz. Küresel ekonomide zorlu sınamaların, bölgemizde jeopolitik gerilimlerin yaşandığı bir dönemde, güçlü liderlik, siyasi güven ve istikrar ile ülkemiz bu ağır yükün altından alnının akıyla kalkmaktadır. Yapılan yatırımlar ile deprem bölgesi geleceğe çok daha güvenli ve risklerini azaltmış olarak hazırlanmaktadır. Depremin hemen sonrasında nasıl ki devlet ve millet olarak asrın dayanışmasını sergilediysek, Türkiye Yüzyılı’nın dirençli şehirleri için de birlik içinde durmaksızın çalışacağız. Rabbim'den güzel ülkemizi her türlü afet ve felaketten korumasını niyaz ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.