Hava Durumu

Tavladan Satranca Sevilen Masa Oyunları

Masa oyunları, kültürel ve sosyal yaşamın önemli bir parçası olarak geçmişten günümüze varlığını sürdürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 22:58
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 22:58
Kaynak: Haber Merkezi
Tavladan Satranca Sevilen Masa Oyunları

İnsanların masa oyunlarına olan ilgisi, değişen yaşam koşulları ve teknolojik gelişmelere rağmen devam ediyor.

Sokaktan herhangi birini çevirip masa oyunlarıyla ilgili bir şey sorsanız size çocukken birkaç kez satranç oynadığını, kimi zaman arkadaşlarıyla okey oynamak üzere buluştuklarını veya rastgele dışarı çıkılan bir günü, arkadaşıyla tutuştuğu iddia sonucunda dört-beş tane tavla maçı oynayarak kapattığını söyleyen birilerini muhakkak bulursunuz.

Monopoly, Tabu gibi oyunlara özel kafelerin revaçta olduğu, insanların sırf bu oyunları oynayabilmek için plan yaptıkları zamanlardan beri yaşanan değişimlerle birlikte masa oyunlarının oynanış biçimleri de farklılık gösterdi. Örneğin COVID-19 döneminde online mağazalardan sipariş edilen ve uygulamalarda hayat bulan masa oyunlarının internet satışları, pandemi öncesine göre %215 oranında artmıştı.

Tüm dünyada tutkuyla oynanan birçok masa oyununun bulunduğu bir gerçek. Bu da oyun üreticilerinin büyük bir taleple karşılaşmalarına, masa oyunlarının muazzam bir pazara dönüşmesine önayak oluyor; zira Fortune Business Insight’ın araştırmasında, global masa oyunu endüstrisinin geçtiğimiz yıl 13,6 milyar dolar olduğu belirtilirken bu tutarın 2032’de 32 milyar dolara ulaşarak ,52’lik bir artış kaydedeceği öngörülmektedir.

Masa oyunlarına online kumar siteleri de yer veriyor

Yıllardır severek oynadığınız tavla, dama gibi oyunların sanal kumar çerçevesinde de oynanabildiğinden haberiniz olmuş muydu? Uygulama konusunda yapılan atılımla birlikte çok yönlü bir büyüme hedefleyen sanal kumar siteleri; zengin portföylerine birtakım masa oyunlarını da ekleyerek fark yaratmayı hedefliyor.

Online güvenlik konusundaki hassasiyetin had safhada olduğu çağımızda güvenilir kumar siteleri bulabilmek, insanlar için kritik önem taşıyor. Elbette kumar siteleri ile içli dışlı olanların önem verdiği bazı faktörler var. Bunlardan birisi oyun çeşitliliği. Poker, spor bahsi, rulet gibi oyunların da yer aldığı slot kumar siteleri, tüm ihtiyaçlar için tek durak görevi görüyor. Rakiplerine kıyasla öne çıkmak için bonus veren kumar siteleri ise oyuncular tarafından en iyi kumar siteleri ile aynı kategoride gösteriliyor.

Dijital mi Geleneksel mi?

Neredeyse her firmanın bir mobil uygulama yaptırarak daha çok müşteriye ulaşmaya çalıştığı bir ortamda online oyun siteleri de -herkesin malumu olduğu üzere- bu eğilimin en sıkı takipçilerinden. Ne var ki kimileri masa oyunlarını hâlâ geleneksel yollarla -yani eski usul- oynamayı tercih ediyor.

  • Kaliforniya merkezli eBay’in kutulu masa oyunu satışları, 2022’de 5’lik bir artış kaydederek insanların evlerinde, aileleri ve arkadaşlarıyla oyun oynamaktan henüz vazgeçmediğine dair iyi bir kanıt sunmuştu.     
  • Statista haberine göre Queen’s Gambit dizisinin vizyona girmesinin ardından satranç tahtalarının satışlarında %1.000 civarında inanılmaz bir yükseliş yaşandı.     
  • Öte yandan 2023’te 50,47 milyar dolara ulaşan ücretli uygulama gelirleri ve 981 milyon dolarlık oyun içi satın alma işlemleri, kayda değer bir kitlenin bu oyunları uygulamalar üzerinden oynamayı tercih ettiğini işaret ediyor.

Gerek online gerek eski usul oynanan oyunların böylesi büyük bir piyasa değerine ulaştığı ortamda üretici firmaların yaratıcı fikirler ve yeni tasarlanan masa oyunlarıyla alıcıların merakını cezbetmeye devam edeceğini tahmin etmek zor değil.

Masa oyunlarının çok yönlü etkileri

Çocuklarını, zihinsel fonksiyonları karmaşık bir şekilde kullanmaya teşvik eden satranç gibi oyunlara yönlendirerek analitik düşünme ve çözümleme yapabilme becerilerini geliştirmek isteyen ebeveynlerle sanırız herkes tanışmıştır. Esasen çoğu masa oyununun temel işlevi budur, yani eğlendirirken mental gelişimi tetikler.

  • Satranç ve birtakım masa oyunları; yaratıcılığı teşvik etmenin yanı sıra hafızayı geliştirir, konsantrasyonu artırır ve hatta beyni demans gibi hastalıklara karşı korur.     
  • Healthline’da yayımlanan bir araştırmaya göre dikkat dağınıklığı bulunan 100 çocuğa belirli bir süre boyunca satranç oynatılmış ve çocukların 41 tanesinde dikkat dağınıklığında azalma, odaklanma konusunda artış kaydedilmişti.     
  • 200 satranç oyuncusunun gözlemlendiği bir Harvard çalışmasında da zaman içinde bu kişilerin bilişsel becerilerinde artış gözlemlendiği belirtilmişti.

Farklı boyutlarıyla irdelediğimiz masa oyunlarının hem sosyal etkileşim kurmayı sağlayan eğlenceli oyunlar hem de kişinin düşünsel yetilerini sağlam bir şekilde güçlendiren aktiviteler olabildiklerini görüyoruz. Kimileri köklü bir geçmişe sahip olan bu oyunlar hem dijital ortamda hem de geleneksel oyun masalarında varlığını sürdürürken zihinlerimizi dinç tutmaya devam edecektir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.