Hava Durumu

Ramazanda cünüpken oruç tutulur mu, kabul olur mu?

“Ramazan ayında cinsellik günah mıdır?”, “Ramazanda cinsellik nasıl yaşanmalı?” gibi pek çok sorunun yanıtı merak ediliyor.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 00:36
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 00:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Ramazanda cünüpken oruç tutulur mu, kabul olur mu?

Ramazan ayında cinsel ilişki konusu araştırılıyor. Ramazan ayında cinsellik konusu hakkında kafa karıştıran pek çok soru yer alıyor. “Ramazan ayında cinsellik günah mıdır?”, “Ramazanda cinsellik nasıl yaşanmalı?” gibi pek çok sorunun yanıtı merak ediliyor. Konuyla ilgili en doğru bilgiler ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde yanıt buldu. Peki ama ramazan ayında cinsellik olur mu?

Ramazan ayında cinsel ilişkinin oruca etkisi konusunda net bir açıklama bulunmaktadır. İslam dininde, cinsel ilişki oruçlu olduğunuz süre boyunca yasaklanmıştır. Ancak, gün batımı ile imsak arasında olan zaman dilimi, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmanız gereken süreyi belirtir. Bu nedenle, Ramazan ayında cinsel ilişki yasaklanmıştır ve oruçlu iken bu tür davranışlardan kaçınılması gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirttiğine göre, oruçlu iken yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Oruçlu iken bu tür davranışlar orucu bozar ve keffaret gerektirebilir. Ayrıca, cinsel ilişki oruçlu iken kesinlikle yasaklanmıştır. Ancak, imsak ile iftar arasında eşlerin cinsel ilişkide bulunmalarında bir sakınca yoktur.

RAMAZAN AYINDA CİNSELLİK…

Oruç, imsak (fecr-i sâdık) vaktinden güneşin batımına kadarki süre içinde yeme, içme ve cinsel ilişkiden, ibadet niyetiyle uzak durmaktır. Yani oruç gündüz tutulur. Ramazan geceleri için yeme, içme ve cinsel ilişki yasağı söz konusu değildir. Dolayısıyla iftar ile imsak arasında yemek, içmek ve eşlerin cinsel ilişkide bulunmasında bir sakınca yoktur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: “Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı.” (Bakara, 2/187).

CÜNÜP İKEN TUTULAN ORUÇ GEÇERLİ MİDİR?

Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372).

Özetle, Ramazan ayında oruçlu iken cinsel ilişki yasaktır ve orucu bozar. Cünüp iken oruç tutmak ise mümkündür, ancak cünüplük durumu bir an önce temizlenmeli ve gusül alınmalıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.