Hava Durumu

Öğretmenlere Rotasyon Tartışması-II-

Yazının Giriş Tarihi: 30.10.2014 17:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.10.2014 17:13

Bu değerlendirmelerde dikkati çeken hususun, rotasyon uygulamasının öğretmenler açısından olumsuz yönlerinin ortaya konulması ve uygulamanın sadece bu noktadan değerlendirmeye tabi tutulmasıdır. Eğitim sendikalarının en önemli işlevinin kuşkusuz üyelerinin hak ve çıkarları olduğu bilinmektedir. Ancak adında “eğitim” ibaresinin geçmesi nedeniyle de, bu kurumların, üyelerinin hak ve çıkarlarının yanında, öğrenci ve velilerin eğitimden azami ölçüde yararlanmaları, eğitim sisteminin iyileştirilmesi yönünde çözüm üretmeleri de beklenir. Bakanlık tarafından ortaya konulan bütün uygulamaların çok boyutlu olarak ele alınması, sadece üyelerinin hak ve çıkarlarının değil, öğrencisi, velisi, diğer çalışanlarıyla bütün okul toplumunun birlikte değerlendirilmesi gereklidir.

 

Öğretmenlere rotasyon uygulamasını Bakanlığın niyetinden bağımsız olarak değerlendirmek; öğrencilerin psikolojik durumlarını, okulun vizyon ve misyonunu, okul iklimine ve okul kültürüne etkisini dikkate almak gerekiyor.

 

İlk bakışta öğretmenlere zorunlu rotasyon uygulaması haksız bir uygulama gibi görünmektedir. Ancak yapılacak rotasyonun “hizmet puanı” üstünlüğüne göre yapılacak olması, okul müdürü görevlendirmelerinde yapılan şaibeli uygulamaların olmayacağını düşündürmektedir.

 

Gaziantep il merkezinde 7 yıldır merkezi bir ilkokulda görev yapan ve yönetmeliğin kesinleşmesiyle gelecek yıl rotasyona tabi tutulacak bir sınıf öğretmeni olarak, sendikaların rotasyon konusundaki görüşlerine katılmıyoruz. Hatta daha da ileri giderek hâkim, savcı, polis, asker gibi birçok meslek mensubunun tabi olduğu çeşitli bölgelerde zorunlu çalışma yükümlülüğünün de yönetmeliğe eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü il merkezlerinde 15-20 yıl aynı okulda çalışan öğretmenlerin ve yıllarca merkezi okullara gidemeyen öğretmenlerin olduğu bir öğretmen yer değiştirme sisteminin adaletli olmadığı, aynı okulda uzun süre görev yapan öğretmenin zamanla kendini yenileme isteğinin azalabileceği, uzun yıllar beraber görev yapan öğretmenler arasında enformel ilişkilerin gelişerek okul kültürünü olumsuz etkileyebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca taslakta yer alan, ara sınıfları okutan öğretmenlerin o sınıfı mezun edinceye kadar okulda kalması düzenlemesi de yerinde bir düzenleme olmuştur. Bu düzenlemeyle de öğrencilerin rotasyondan psikolojik olarak etkilenmemesi sağlanacaktır.

 

Kimi öğretmenlerin, merkezi okul-kenar mahalle okulu ayrımı yapmasını da öğretmenlik mesleğinin geldiği nokta açısından düşündürücü buluyoruz.

 

Sonuç olarak, öğretmenlere zorunlu rotasyon uygulamasının, eğitim sendikalarının tartıştığı ve büyüttüğü kadar büyük bir soruna yol açmayacağını, aksine öğretmen sirkülasyonunu sağlayarak okul toplumuna katkı yapacağını düşünüyoruz.

 

Kaynaklar

Aktif Eğitim Sen (2014) http://www.aktifegitimsen.org.tr/web/aktif-egitim-sen-meb-rotasyondan-vazgecmelidir/  Erişim tarihi: 24.10.2014

Eğitim Bir Sen (2014). http://www.egitimbirsen.org.tr/manset-haberleri/millî-egitim-bakanligi-ogretmen-atama-ve-yer-degistirme-yonetmelik-taslaginda-ilk--goze-carpanlar/2862/#sthash.cW82Hxiz.dpuf Erişim tarihi: 24.10.2014

 

Eğitim İş (2014) http://www.egitimis.org.tr/haber-arsiv/zorunlu-rotasyona-zn-vermeyecez#.VEqg7P8cTIU

 Erişim tarihi: 24.10.2014

 

Eğitim Sen (2014) http://www.egitimsen.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=22324&sube=0#.VEqXYf8cTIU Erişim tarihi: 24.10.2014

Türk Eğitim Sen (2014) http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_goster.php?haber_id=16125 Erişim tarihi: 24.10.2014

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.