• 13 Mayıs 2019, Pazartesi 10:44
M.BoraZor

M.Bora Zor

YORUM SİZİN…

GİBTU yani Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, geçen hafta gündeme getirdiğimiz haber ile ilgili bir basın açıklaması yapmış.

Buyurun bu açıklamayı birlikte değerlendirelim…

**

GİBTU’nun öncelikle bir basın müşaviri kadrosu tahsis etmesi gerekiyor. Twitter’dan basın açıklaması hadi artık normal karşılanıyor diyelim;  Basın açıklamasında Cumhurbaşkanlığı’ndan Sağlık Bakanlığı’na(!) herkes etiketleniyor, basın yok…

Bu arada Sağlık Bakanlığı’nın bilgilendirilmesi mantığını hiç çözemedim; Söylemeden geçemeyeceğim.

Lütfetmişler Gazeteciler Cemiyeti’ni etiketlemişler. Haberi yapan gazetemiz, açıklamayı eşten dosttan öğreniyor.

Ama adı “Basın açıklaması…”

**

Zaten ortada basın açıklaması diye bir metin de yok. Twitter hesabından harf sınırı izin verdiğince madde madde cevaplar yazılmış.

Biz de madde madde değerlendirelim…

Yeni kurulan üniversitemizin faaliyetleri ile ilgili bugüne kadar kamuoyuna herhangi bir bilgi PAYLAŞMA İHTİYACI HİSSEDİLMEMİŞTİR. Kurulum aşamasında olan üniversitemiz Gaziantep Üniversitesi’nden görevlendirilen az sayıda personel ile faaliyetlerini yürütmektedir.”

Yeni bir üniversite, faaliyetlerini paylaşma ihtiyacı hissetmemiş. Öğrencileri nasıl haberdar edeceksiniz üniversitenizden? Sizi neden tercih edecek öğrenciler? Mevcut kadronun mutlaka enformasyon ve iletişim eğitimi alması gerektiğini ortaya koyuyor bu açıklama…

**

“2019-2020 ÖĞRETİM YILINDA İslami İlimler Fakültesine 100 ve Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne 60 adet öğrenci almak için ilgili kurumlara müracaatlarımız tamamlanmıştır.

2019-2020 öğretim yılında öğrenci alabilecek diğer fakültemiz olan Tıp Fakültesi ile ilgili bütün hazırlıklarımız bu kısa sürede tamamlanmış olmasına rağmen YÖK ile Sağlık Bakanlığı teknik çalışmalardan ötürü şu anda sürecin sonucu beklenmektedir.”

Yaptığımız haber sonrası, en azından bu eğitim öğretim yılında öğrenci alacağınız duyurusunu yapmanızı sağlamış olduk. Tıp fakültesine öğrenci almayacağınızı da bu sayede öğrendik.  YKS kılavuzunda var diyecekseniz, yukarıdaki önerimi tekrarlayacağım;

Mutlaka enformasyon eğitimi almalısınız… Tüm Türkiye’yi bırakın, Gaziantepliler sizin bu yıl öğrenci alacağınızdan HABERSİZ

**

“Önceki madde ile ilişkili olarak gerekli olan akademik kadro ilanına büyük bir hızla çıkılmış, akademik kadro müracaatlarının değerlendirilmesi ile ilgili başvuru dosyaları jürilere gönderilmiş ve sonuç alınmıştır.”

Nedir sonuç?

Kaç öğretim görevlisi yer almaktadır üniversitede? Neye göre tercih yapacaktır öğrenciler?

Tasarruf nedeniyle kendi imkanlarınızla yaptığınızı söylediğiniz üniversite web sayfanızda, rektörünüzün ziyaretleri yerine, akademik kadrolarınızı yayınlamak daha faydalı bir çalışma olmaz mıydı?

**

“Üniversitemizde hiçbir zaman GÖSTERİŞE ve gereksiz bütçe harcamasına müsaade edilmeyecektir. Henüz kısıtlı sayıda bulunan personel ile en hızlı ve gerekli adımlar atılmaktadır.”

Sayın rektör, böyle bir görev almasına rağmen, neden TV’lerde program yapmayı tercih etmektedir acaba?

**

“Bu nedenle ihtiyaç duyulmayan HİÇBİR KADROYA ZAMANI GELMEDEN atama yapılmayacaktır ve bunun da tasarruf tedbirleri açısından büyük bir örnek teşkil edeceği aşikardır.”

Bu açıklamaya “keşke Ramazan programları bitmeden rektör ataması da yapılmasaymış” denilmez mi şimdi?

**

“Rektörümüz gerek Dicle Üniversitesi gerekse de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği süresince hak ettiği aylık gelirini ihtiyaç sahibi öğrencilere BURS VE HAYIR İŞLERİNE AKTARMIŞTIR.”

İşte Ramazan programlarında Sayın Hatipoğlu’na sorulabilecek güzel bir soru daha çıktı:

ÇALIŞILMADAN ALINAN ÜCRETİ HAYIR İŞLERİNE HARCAMAK, BURADAKİ YANLIŞI DÜZELTİR Mİ?

**

Gördüğünüz gibi sayın okuyucularım;

Gazianteplilerin büyük heyecanla beklediği Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, öncelikle rektörsüz, rektör olmayınca doğal olarak organize olamamış yapısı ile yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyor.

Üniversite sınavları 16 Haziran’da yapılacak, 18 Temmuz’da sonuçlar açıklanacak…

Üniversitenin rektörü, en iyi ihtimalle 10 Haziran’da Gaziantep’e gelip, koltuğuna oturacak.

Ve bu üniversitenin yönetimi, “Yeni eğitim-öğretim yılına hazırız” diyor…

Yorumu size bırakıyorum…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


M.Sait Köse M.Sait Köse 13.05.2019 23:25

Baştan arızalı.Islam Bilim ve teknoloji...500 yıldır İslam coğrafyası

M.Sait Köse M.Sait Köse 13.05.2019 23:26

500 yıldır İslam coğrafyası Bilim İnsanı çıkartamamış.

şaban doğru, şaban doğru, 16.05.2019 23:16

BURADA ÖĞRETİM GÖRECEK OLANLAR VE ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ ÖĞRENCİLERİ MARSA DÖRT ŞERİTLİ YOL YAPMALARI İÇİN EĞİTECEKLERMİŞ FAZLA KADROYA İHTİYAC YOKTUR HER HALDE.BAKIN BEN SÖYLEMEDİM GEÇMİŞTE DAMAT ALBAYRAK SÖYLEDİ.

yukarı çık