Hava Durumu

CUMHURİYET VE ATATÜRK’Ü ANLAMAYANLARA!

Yazının Giriş Tarihi: 28.10.2014 16:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.10.2014 16:42

            Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünde hala ATATÜRK ve CUMHURİYETİ anlayamayan, hazmedemeyen, küçümseyen ve silinmesini isteyenler, tarihi ve geçmişi dede, baba ve annelerine sorup öğrenmelidirler.

            ***

            Bu gibiler ne tarihini ne de gelmiş-geçmişini bilen kimselerdir; içinde bulunduğu yaşamı, Atatürk ve silah arkadaşlarına borçlu olduğunu bilemez ve kabul etmezler.

            Kendilerinden katbekat daha yüksek mevkilerde bulunanların, o günü yaşamışların, hatta yabancıların şu sözlerine bir göz atsalar…

***

1922′de Türk ordularının zaferi neticesi Anadolu’daki emelleri gerçekleşmeyen İngiltere’nin Türk düşmanı olarak bilinen Başbakanı Lloyd George, Parlamento’da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri şöyle cevaplandırmıştır: “Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti’ne nasip oldu. Mustafa Kemâl’in dehasına karşı elden ne gelirdi.”

            Bilmem anlayabildiniz mi Atatürk’ü anlayamayanlar…

            ***

            Churchil gibi bir kurt politikacı, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğunda “O, daha dünyaya lazımdı” demesinden de mi Atatürk’ü anlayamıyorsunuz.

            ***

             Daima, Atatürk’ün ışık tutan bir lider olduğunu söyleyen Sovyet Rusya Başbakanı Kuruşçef şöyle söyler inkârcı beyler “Yakın ve Ortadoğu, ilk cumhuriyetin doğuşunu O’na borçludur. Bu cumhuriyet, birçok milletin milli hürriyet hareketine ışık tutmuştur.”

            Atatürk’ün ölümünde, İngiltere Başbakanı Atatürk için “Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır.” sözleri karşısında, O’nu hala öğrenememişlerin yüzleri kızarmıyor mu?

            Bir Rus Başbakanı, bir İngiltere Başbakanı, Atatürk ve Cumhuriyetini anlıyor; ama bazıları ne yazık ki maalesef…

            ***

            “Atatürk, yüzyılların geleneklerine bağlı kalmış olan milletine içeride ve dışarıda yeni yollar gösterdi. Demokratik bir hukuk devletinin kurulmasına karşı koyan bütün engelleri ortadan kaldırdı. O, Avrupa ve batıya yönelmekle yeni Türkiye’nin kaderini tayin etmiş oldu. Alman milleti de Atatürk’e bir devlet adamı olarak büyük şükran hissi beslemektedir.” diyen Alman Başbakanı Prof. Erhardt’ın bu sözlerine, Osmanlının eski halini önemseyen, doğuya yönelmek isteyen kimileri ne diyecekler?

            ***

            ABD. Başkanı Franklin D.Roosevelt, Sovyet Rusya Dışişleri Bakanı Litvinof ile görüşürken, bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sorar.

            Litvinof “Avrupa’nın en kıymetli devlet adamı, Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’dir” cevabını veriri. Acaba anladınız mı, anlayamayanlar.

            ***

            20 Ekim 1921 günü Ankara Antlaşması’na imza koyan Fransa Başbakanı Aristide Briand’a Fransa Meclisinde “Atatürk, dağ başındaki haydutlarla bizi arkadan vuranlarla anlaştınız” diyen milletvekillerine “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman biriyle bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.” cevabını verir.  

            Anlayamayanlar ne yapıyor? Atatürk heykellerine saldırıyorlar…

            ***

            Dünyayı yöneten ABD. Başkanı Franklin D. Roosevelt’in Atatürk’ün ebediyete intikalinde söylediği şu sözler, kulaklarda küpe olmalıdır: “Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hakkındaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır.”

            ***

            E. Herriot, birçok yöneticide bulunmayan Atatürk’ün şu özelliklerini dile getirir. “O’nda hayran olduğum iki harikulade vasıf vardır ki, biri alev gibi yanan vatan sevgisi, öteki mutlak bir mantık ve vahdet manzarası veren nefse hâkimiyettir.”

            ***

            Atatürk 38 yaşındadır. Bir toplantıya gidecek ama bir tek bile sivil elbisesi yoktur. Başkasından bir redingot alarak toplantıya katılır; cebinde de 80 lirası vardır.

            Bugün, çok daha genç yaşta nelere sahip olanlar ortada!

            ***

            İşte Cumhuriyeti bize armağan eden insan için söylenenler…

Cumhuriyeti ve geleceğimizi çok iyi bilmemiz için, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini ve gençlerin verdiği cevabı okumak evet iyi okumak şarttır.

           

                                                                                

·       

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.