Hava Durumu

EKONOMİYİ RAYINA OTUTTURABİLMEK

Yazının Giriş Tarihi: 23.10.2018 00:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.10.2018 00:20

            Günümüzde ülkemiz ekonomisinin yansıması hiç de iyi görünmüyor. İşsizlik artmış, üretim düşmüş, gerek devletin gerek insanların satın alma gücü gerilemiş, enflasyon başını almış gitmiş; enflasyonu durdurabilmek için faizler artmış, dolayısıyla yatırım yok.

            ***

            Plansız bir ekonomi siyaseti güdülmüş olduğundan, tarım felce uğramıştır. Bir yandan girdi maliyetlerinin artması sonucu çiftçi, ürettiği malı, maliyetin altında satınca, ekonomi kuralları gereği, ekimden kaçınmıştır. Sonuç, gıda maddelerinin bile, ithali yoluna gidilmesi olmuştur.

            ***

            Ekonominin düze çıkabilmesi için plan şarttır. Hani beşer yıllık planlar nerede?

            Kalkınma bakımından, ekonomide plan çok önemlidir. Örneğin, Atatürk’ün hazırlattığı ilk beş yıllık planın uygulanması sonucu Türkiye, kalkınmada dünya birincisi olabilmiştir.  

            ***

            Yapılması gereken 5 yıllık planda, tarıma-hayvancılığa öncelik verilerek, çiftçinin desteklenmesi sağlanmalıdır. Çünkü bazı sanayi dallarının hammaddesini ve halkın beslenmesine gereken gıda maddelerini tarım sağlamaktadır.

            ***

            Bugün nerede ise toplanan vergilerin 80’i dolaylı vergilerden oluşuyor. Bunun yegâne sebebi, dolaysız vergilere hakim olunamamasından ileri geldiği görülüyor. Üstelik, toplanan dolaylı vergilerin bazısı ve bir kısmı, vergiyi tahsille yükümlülerde kalıyor. Bunun tipik örneği Katma Değer Vergisi (KDV) dir.

            Bu yazıyı okuyanlar, lütfen harcadıklarınız paralar için belge alıyor musunuz? Lokantaya gidip yemek yiyorsunuz, belge almıyorsunuz, örneğin 500 lira hesap verdiğinizde bunun 77 lirasının vergi olduğunu biliyor musunuz? Kelle-paça, beyran içiyorsunuz belge almıyorsunuz; çeşitli alış-verişlerinizde keza. Ne oluyor biliyor musunuz? Ödediğiniz 18 KDV, satıcının veya hizmet edenin cebinde kalıyor; üstelik belge almadığınız için, satıcı veya hizmet veren olayla ilgili Gelir Vergisini de kaçırıyor.

            Bu konuda müşterilerin ilgisizliği olduğu gibi, maliye yetkililerin de ilgisizliği görünüyor. Lokantaları, Kelle-paçacıları, beyrancıları, perakende satıcıları takibe alsa, ne kadar verginin kaçtığını görürler.

            Bizleri yönetenler, banka kartlarının kullanılmasını mecburi hale getirirlerse KDV kaçağını önleyebilirler.

            ***

            Vergi tahsilatında dolaysız vergilere önem verilmeli, maliyecilerden bir kurul oluşturularak bu tür vergiler ıslah edilmelidir.

            Ayrıca ilköğretimden başlayarak, okullarda verginin önemi çocuklara aşılanmalıdır. Büyükler için kurslar açılmalı, vergi kaçırılmasının zararları, binilen dalın kesilmesinin sonuçları ortaya konarak aydınlanmaları sağlanmalıdır.

            Halk ile devlet el ele vermeli; devlet halkın refahı için gereğini yaparken, halk da dürüst vatandaş olduğunu, vergi kaçırmanın devletle birlikte kendisine de zarar vereceğinin bilincinde olmalıdır.

            ***

            Yabancı sermaye, bir ülke için önemlidir. Özellikle yatırım için gelirse.

            Yabancı sermayenin gelebilmesi için, yabancılara güven sağlanmalıdır; bu da hukuk ile olur.

            Ekonomimizin durumu yalnız tarım-hayvancılık, vergi, yabancı sermaye ile çözülecek bir olay değildir.

            Beşer yıllık plan yapımına karar verilirse, plancılar onu düşünür.

 

            ***

            Kısa vadede alınan kararlar, sorunu çözemeyecektir.

            Yönetenler karar verirse, bu millet bu sorunu da çözer.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.