Hava Durumu

NEREDEN NEREYE

Yazının Giriş Tarihi: 21.10.2014 16:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.10.2014 16:25

                                                           

Kim derdi ki, kırk yıl önce tanışacağın, gazetede yıllar sonra yazarlık yapacaksın. İşte o günler Özgür Gaziantep olarak çıkan, gazeteyle tanışmam,1974 yılında, Eski Adliye binasının en üst katındaki, Şahinbey Vergi dairesine, vergi karnesini onaylatmak için gelmiştim. Öğle vakti tatil oldu sıra gelmedi vergi karnelerini alıp sıraya koydular. “Öğleden sonra gelin” dediler.

Öğlen sonrası gittiğimde herkesin adı okundu benim karne meydanda yok. Aradılar taradılar bulamadılar. Bir yazı yazıp elime tutundurdular. “Sen git bir gazeteye kayıp ilanı ver gel sana yeni bir karne verelim. Neyse vergi dairesinden çıktım. Gazete sorarken, bir tanıdık işte şu iş hanında Halil Zor var ona git selamımı söyle yaparlar” dedi. Neyse tanışıklığımızda o zaman oldu Halil Zor ve Özgür Gaziantep gazetesiyle.

Yıllar geçti askeri ihtilal sonrasıydı herhalde, bir gün yeşil suda otururken, baktım adamın birinin elinde Ekspres gazetesi var . Yanımdaki masaya oturdu okumaya başladı. Merak ettim sordum bu gazete yenimi çıkmıştı. “Bu bizim Halil Zor’un yeni gazetesi yani adını değiştirdiler” deyince adam okuduğu yerde bende, benden tarafa gelen sayfalarına bakarken, al kardeşim ben şu sayfayı okuyayım sende şurasını oku diyerek yan,yana oturduk okumaya başladık.

 Demek ki eskiden insanlar daha mı aydındı yoksa okuma hevesimi vardı bilemeyeceğim. Ama sokaklarda gazete satan çocuklardan gazete alanlar ile ellerinde gazete ile  Saholarının cebinde gazete  gördüğüm insanlara bakarsan, on kişiden yedi, kişide gazete görmek ve okuduklarına şahit olurdun. Balıklı parkı yeşil su ile Alleben’deki çay bahçesinde elinde gazete olmayan insan göremezdin. Demek ki geçmişteki bu ilin insanı daha okumaya hevesli insanlarmış.

 Yıllar geçti. Ekspreste yazarlığa başladım. Bazen haberlere de çıkıp, röportaj yaptığımda oldu arkadaşlarla, ama aradan geçen bunca yılda ilkesini, dürüst haberciliği terk etmeden yayın hayatına devam eden , Gaziantep Ekspres Gazetesine daha nice Kırk  iki yıllar dileklerimle. Geçmişimi hatırlatan, bütün emeği geçen, Ekspres çalışanlarına da başarılar dilerim.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.