Hava Durumu

SÜTTEN AKLAR

Yazının Giriş Tarihi: 14.08.2014 15:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.08.2014 15:46

                                                                     

Kendilerine toz kondurmayanlar, aylardan beri dile getirdiğim, sosyal patlama adı altında ilde yaşanan olaylara tedbirleri almaları için yetkilileri yazılarımla ikaz ettim.  Çünkü ilimizdeki, Suriyeliler,sığınmacı mülteci ve misafir adına ne derseniz deyin. Bu  ilde yaşayan insanların huzurunun kaçmasına neden olmuştur.

Başlıca  yetkililerin ilk başta gerekli, önlem almadan, Suriye’den kaçıp gelen insanları kamplar yerine şehrin içine doldurmaları bir hataydı. Çünkü ilde yaşayan insanların her türlü yaşantısına sekte vurdular. Çalışmadan yerleşime kadar her türlü zorluklar içine giren bu ili de yaşayan insanlar ilk önceleri her türlü destek ve yardımı yaptığı ,Suriye’den gelenlere neden sırt çevirmeye başladı.

Özellikle bütün iş kollarında insanların işsizliğe doğru sürüklenmesi, bazı işverenlerin hesabına gelen Suriyeli ucuz işgücü olarak görülüyor. Sonradan buna ilaveten, yerleşim ve ev bulmada zorlananlar,ü: mülkiyet sahipleri yani ev sahipleri ile  dükkan sahipleri yıllardan beri oturan kiracılarını çıkarıp, 250, 300 liraya verdikleri evleri  Suriye’den gelenlere 500,600 liraya kiraya verirken, ev bulamayan Suriyeliler,bu sefer dükkanları ev olarak kullanmak amacı ile kiralarken, 150, 200 lira olan dükkan kiraları da 400, 500 liraya yükseldi.

İşte böyle başlayan bir başı bozukluk ilde devam ederken, ilin insanı dışlanmaya başlandı. Tabi burada hükümet yetkilileri ile yerel yöneticiler bunlara sessiz kaldı. Gerekli önlemi almadılar. Bu sefer mülkiyet sahipleri Suriyelilerden kira alamaz duruma geldiler. Ve çıkarmaya kalkanlar darp edildi . Sonuçta cinayete kadar uzandı. Tabi burada ister istemez bazı olaylar yaşanacak.

Ancak burada asıl suçlu olanlar, ülkeyi yönetenler ili yönetenler ile fazla parayı görüp, kendi insanını dışlayıp fahiş fiyatlarla Suriyelilere ev, iş yeri kiralayanlardadır. Şimdi çıkıp birilerini, suçlayanlar. Ne bu halk suçlu nede Suriyeliler. Hani ilk önce çıkıp açıklama yapan yetkililer, Suriyelilerin gelmesi ile ekonomide bir canlanma yaşanacak diyenler, söylediğiniz sözleri ne çabuk unuttunuz.

Ama amacınız o değildi. Suriye’den gelen garibanları, çadır konteynır kamplarına doldururuz. 50  bin 100 bin tanede paralı gelenleri şehirde barındırır, bunlardan faydalanırız hesabı yaptınız. Ancak şehre girenlerin sayısı, şu an 500 binin üzerine çıkmış. Birde bunun çoğunun parası kalmamış her yöne sapmışlar. İşte böyle olunca da, sosyal patlamaya varan bir ortama gelindi. Şu an çıkıp suçlu arayacağına, herkes sucu kendisinde arasın.Ne Suriyeli de nede bu ilin insanında suç yok. Asıl suçlu ülkeyi ili yönetemeyenlerdedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.