• 13 Mayıs 2019, Pazartesi 15:37
ŞabanDoğru

Şaban Doğru

KÖŞEYİ DÖNENLER.

Ramazanda köşeyi dönenler.
Şimdi bunlar zengin olanlar değil. Sokak başlarındaki konteynerlerden köşeyi dönenler.
Tıpkı yarış yaparcasına el arabaları yada nakliyatlarla hurda eski kağıt toplayanlar…
Para edecek hurdaları, kim daha çabuk davranırsa o alıyor. 
İşte bunlarda üç gurupta toplanmış. Bir sadece demir hurdası toplayan Suriyeliler, iki el arabası ile  para karşılığı evlerden hurda toplayan bizim insanımız, üçüncü kurup ise  küçük şehir içi nakliyat arabaları ile her türlü hurdayı toplayan Suriyeliler...
Yani,  ellerinde çuvallar , tekerlekli arabalar ile toplayan Suriyeli kadınlar ile küçük çocuklar.

Dördüncü kesimi yazmak istememiştim ama vatandaş kapısını açık bırakmasın diye yazıyorum.
Bunlar vatandaşın kaşık çalımı dediğimiz, yemek saatinde, evlere girip eline ne geçirirse, alıp gidenler. Bir bakmışsın ayakkabılar veya para edecek ne varsa, gitmiş.

İşte bakın kimler nasıl köşe dönüyor. Ama işin en enteresan yanı ise vatandaşın işsiz, aç, ekmeğe muhtaç olduğu bir zamanda, maaşlar harici yirmi bin TL, bayram parası almak için el kaldıranlar. İşte asıl köşeyi dönenler bunlar…

 Ama söze gelince geçinemiyoruz. Niye asgari ücrete iş bulamayan, asgari ücreti dahi kazanamayan esnaf, bin TL alan emekli, bunlar ne yapsın?

Ancak son günlerde açıklanan bazı köşeyi dönenleri duyunca, bunlarda devletin keneleri yani çalışmadan paraları götürenlermiş.  Yani bankamatik memurlar..
 
İşte aslına bakarsan, bunlar ve halkı temsil ediyoruz. Halka hizmet için varız diyerek, hak etmeyenlere bizden nasılsa görmeyin denilenler, hep köşeyi dönenler.
Son günler aldığım bazı bilgiler hakikaten içler acısıydı.

Seçim öncesi İŞKUR tarafından belediyelere gönderilen mevsimlik  işçi diyerek , altı yada sekiz ay çalışan işçileri dört ay çalıştırıp seçim sonrası kapı dışarı edilmeleri. Buna birde ramazan başlar başlamaz yine çalışan işçi kesimini ücretsiz izinlere ayırmalar.  Hani bu ay mübarek ramazan ayıydı. 
Hayır hasenat ile yardımlaşma açların karnını doyurmak ve Allah için fitre zekat vermekti. Ama; insanları işsiz açlığa yitip iftar çadırlarında karnını doyurmakla olmuyor.
Sözde yardım…
O iftar yemeklerinden de köşeyi dönenler gözden kaçmıyor.
Hele birde fırsatı ganimet bilip vatandaşın yiyecek her şeyine, ramazanda zam yapıp köşeyi dört kere dönenler. Hele mezar günü gidin bakın mezarlığa, fabrikasını, uçağını, arabasını götüren olmuş mu?.
Bakın bu yazımdan sonra ramazanla ilgili bir yazı yazacağım.??? işaretleri ile dolu olacak.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık